- Reklama -
czwartek, 28 marca 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoNa wakacje tylko za zgodą obu rodziców

    Na wakacje tylko za zgodą obu rodziców

    O ile wyjazd wakacyjny w obrębie kraju nie powinien sprawiać kłopotu, o tyle podróż poza granice Polski może rodzić nie lata problemy. Rodzic, który nie wykonuje na co dzień władzy rodzicielskiej nad małoletnimi może nie zgadzać się na tak dalekie podróże. Co jednak zrobić, gdy były mąż lub żona bez pytania zabierze dzieci do Egiptu, Meksyku czy Australii?

    Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 11 października 1963 r. (sygn. akt III CO 23/63), na wyjazd za granicę małoletniego wraz z jednym z rodziców, któremu w wyroku orzekającym rozwód powierzono wykonywanie władzy rodzicielskiej, potrzebne jest oświadczenie o zgodzie drugiego z rodziców, który nie został pozbawiony władzy rodzicielskiej, a w razie niemożności uzyskania takiego oświadczenia – zezwolenie władzy opiekuńczej. Z powyższego wynika zatem, że rodzic który zechce zabrać dzieci na daleką podróż (niekoniecznie w okresie wakacji) musi bezwzględnie uzyskać zgodę swojego byłego partnera. Z kolei w uchwale z dnia 10 listopada 1971 r. (sygn. akt III CZP 69/71) SN zaznaczył, iż na wyjazd za granicę na pobyt stały małoletniego wraz z jednym z rodziców, któremu w wyroku rozwodowym powierzono wykonywanie władzy rodzicielskiej, potrzebne jest zezwolenie sądu opiekuńczego, jeżeli drugi z rodziców, któremu powierzono nadzór nad wychowaniem dziecka, nie złożył oświadczenia wyrażającego zgodę na wyjazd dziecka.

    Uwaga!
    Jeśli chcesz szybko i poprawnie przygotować Wniosek o rozstrzygnięcie o istotnych sprawach dziecka – wydanie paszportu dla dziecka przejdź do formularza »

    Jeżeli były małżonek nie poinformował drugiego rodzica o wyciecze zagranicznej, na którą zabrał ich wspólne dzieci, to niepoinformowany rodzic może skutecznie dochodzić swoich praw przed sądem. W tym celu powinien złożyć do sądu wniosek o wydanie dziecka. Jednocześnie trzeba podkreślić, że omawiane zachowanie (wyjazd z dziećmi bez zgody drugiego rodzica) grozi niefrasobliwemu ojcu lub matce utratą władzy rodzicielskiej. Ostatecznie może okazać się, że decydując się na wakacje poza granicami Polski rodzic, który ma prawo do wykonywania tej władzy utraci ją lub zostanie mu ona ograniczona. Brak zgody drugiego rodzica na taki wyjazd jest bowiem przekroczeniem przysługujących uprawnień – jeden rodzic nie może decydować o tak ważnych sprawach, jeśli drugi posiada władzę rodzicielską, choć faktycznie może jej nie wykonywać.

    Brak zgody nie oznacza jednak, że wyjazd nie może się obyć. W praktyce może bowiem dojść do sytuacji, w których jeden z rodziców celowo zablokuje taką podróż – głównie, aby zemścić się na byłym małżonku. W takiej sytuacji istnieje jednak proste rozwiązanie – wystarczy złożyć wniosek do sądu rodzinnego o wydanie zgody na wyjazd dzieci za granicę – orzeczenie sądu będzie zastępowało zgodę drugiego rodzica.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE