- Reklama -
czwartek, 18 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoCzy były małżonek musi wyrazić zgodę na wyjazd dziecka za granicę na...

    Czy były małżonek musi wyrazić zgodę na wyjazd dziecka za granicę na wakacje?

    Od tej zasady istnieją wyjątki, mianowicie decyzję o wyjeździe dziecka za granicę może podjąć jeden rodzic w sytuacji, gdy drugi rodzic nie żyje, jest pozbawiony władzy rodzicielskiej lub ma ograniczoną władzę rodzicielską – w zakresie podejmowania decyzji dot. wyjazdów dziecka za granicę. Z oczywistych względów zgoda na wyjazd dziecka za granicę wyrażona tylko przez jednego z rodziców jest potrzebna w sytuacji, gdy ojcostwo ojca, który nie jest mężem matki nie zostało ustalone.

    Zgoda na wyjazd dziecka poza granice kraju

    Przepisy nie uzależniają ważności zgody na wyjazd dziecka za granicę na wakacje od wyrażenia jej w jakiejś szczególnej formie. Jednakże z uwagi na cele dowodowe, najlepiej to zrobić u notariusza w formie aktu notarialnego lub w zwykłej formie pisemnej. Należy również pamiętać o tym, aby rodzic, który wyjeżdża z dzieckiem za granicę posiadał przy sobie zgodę na taki wyjazd podpisaną przez drugiego rodzica.

    Praktycznie rzecz biorąc, ze zgodą nie ma problemu gdy dziecko wychowuje się w pełnej rodzinie. Problem powstaje w sytuacji, gdy dziecko wychowane jest tylko przez jednego z rodziców. Niestety, dziecko jest często kartą przetargową pomiędzy walczącymi ze sobą ex małżonkami. Wówczas, jeśli pomiędzy były małżonkami nie ma porozumienia co do kwestii wyjazdu ich dziecka za granicę – potrzebna jest zgoda sądu rodzinnego i opiekuńczego. O ile można ostatecznie zaakceptować sytuację w której jeden z rodziców w dobrej wierze wykupił zagraniczne wakacje i chce wspólnie z dzieckiem spędzić ten czas, o tyle problem pojawia się, gdy między rodzicami istnieje duży konflikt, który kończy się wywiezieniem dziecka za granicę lub co gorsze zatrzymaniem go tam – bez wiedzy lub wbrew woli drugiego rodzica.


    Wniosek o wyrażenie zgody na wyjazd dziecka na wakacje za granicę

    Jeżeli pomiędzy rodzicami istnieje konflikt dotyczący wyrażenia zgody na zagraniczny wyjazd dziecka bądź nie ma możliwości uzyskania takiej zgody przez jednego z nich, to zarówno ojciec, jak i matka dziecka mają prawo zwrócić się do Sądu Rejonowego Wydział Rodzinny i Nieletnich – właściwego ze względu na miejsce zamieszkania lub pobytu dziecka – z wnioskiem o rozstrzygnięcie o istotnych sprawach dziecka, do których niewątpliwie należy zgoda na taki wyjazd.

    We wniosku o wyrażenie zgody na wyjazd dziecka za granicę wnosi się – jak sama nazwa wskazuje – o wydanie zezwolenia na wyjazd małoletniego dziecka na wyjazd np. na zorganizowany wyjazd do Egiptu od dnia 1 lipca 2014 r. do 15 lipca 2014 r. W uzasadnieniu wniosku należy opisać sprawę i przedstawić powody wyjazdu z dzieckiem za granicę. Należy pamiętać o tym, że sąd orzeka w tym przedmiocie mając na uwadze dobro dziecka. Jeśli istnieje taka możliwość, to w pierwszej kolejności sąd opiekuńczy będzie nakłaniał rodziców do porozumienia w kwestii wyrażenia zgody na wyjazd małoletniego dziecka za granicę. Dopiero w przypadku, gdy do takiego porozumienia nie dojdzie, wówczas sąd wyda stosowne orzeczenie. W takiej sytuacji orzeczenie sądu zastępuje zgodę drugiego rodzica.

    Na koniec należy dodać, że rodzic składający wniosek o wyrażenie zgody na wyjazd dziecka na wakacje za granicę musi liczyć się również z tym, że nie daje to 100% pewności, że sąd wyda taką zgodę. Jednakże w większości przypadków można się tego spodziewać.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE