- Reklama -
czwartek, 25 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoCzy Polacy chcą korzystać z renty dożywotniej?

    Czy Polacy chcą korzystać z renty dożywotniej?

    Temat renty dożywotniej coraz częściej podejmowany jest przez media. Mając na uwadze dobro Seniorów oraz ich sytuację związaną z wysokością świadczeń emerytalnych – renta dożywotnia jest jednym z rozwiązań, dzięki któremu mogą godnie żyć i nie martwić się o codzienność. W Polsce jest prawie 9 milionów osób pobierających emerytury i renty, zaś do 2020 roku przewiduje się, że liczba emerytów wzrośnie o 40%, czyli do 12 mln, natomiast do 2035 r. co piąty Polak będzie miał ponad 65 lat (dane GUS). W dziedzinie przyrostu demograficznego Polska jest dopiero na 212 miejscu na 224 kraje świata.

    Na świecie istnieją dwa produkty pozwalające wykorzystać swoje mieszkanie do poprawy swojej sytuacji finansowej. Renta dożywotnia oferowana przez Fundusze i odwrócony kredyt hipoteczny. W Polsce obecnie dostępna jest już renta dożywotnia. Najważniejszą różnicą między rentą dożywotnią a odwróconym kredytem hipotecznym jest czas wypłacanych świadczeń. Tylko renta dożywotnia jest wypłacana dożywotnio. Renta dożywotnia jest wybierana przez osoby, których dochody na emeryturze nie zaspakajają ich bieżących potrzeb i zależy im na uzyskaniu dodatkowych dochodów dożywotnio. Natomiast odwrócony kredyt hipoteczny jest zawierany na określony czas. To propozycja skierowana do osób, których dochody na emeryturze są wystarczające, ale zależy im na zwiększeniu budżetu przez określony czas (np. 5 czy 10 latach), po upływie którego seniorzy przestają otrzymywać dodatkowe dochody i pozostaje im wyłącznie świadczenie emerytalne jakie otrzymują z zakładu ubezpieczeń społecznych.

    „Który produkt jest lepszy? Oba rozwiązania od lat funkcjonują równolegle w krajach zachodnich, sprawiając, że senior ma możliwość wyboru oferty najbardziej dopasowanej do swojej sytuacji życiowej. Z uwagi na dobro seniora w Polsce, również powinny istnieć oba modele, które zagwarantują osobom starszym najlepsze rozwiązanie finansowe dopasowane do ich potrzeb.”– mówi Katarzyna Brzeska-Miksa, Prezes Funduszu Hipotecznego Familia.

    Prawnik potwierdził, że już dziś można podpisywać bezpieczne umowy renty dożywotniej. Gwarantują je „trzy filary bezpiecznej renty dożywotniej”, które w pełni zabezpieczają interesy seniorów. Filary te powinny znaleźć się w każdej umowie renty dożywotniej:

    •  prawo dożywotniego użytkowania (klienci otrzymują wówczas gwarancję zamieszkania w swojej nieruchomości do końca życia bez względu na sytuację finansową spółki)
    •  ustanowienie hipoteki umownej na 100% wartości nieruchomości na rzecz Klienta
    •  poddania się, przez fundusz egzekucji w trybie artykułu 777 kodeksu postępowania cywilnego.

    Proces demograficznego starzenia się społeczeństwa pociąga za sobą skutki, których nie zawsze jesteśmy świadomi. W dobie wydłużania się średniej długości życia, wydłuża się okres pozostawania na emeryturze. Rewaloryzacja emerytur, nieidąca w parze ze wzrostem kosztów codziennego pogłębia i tak już trudną sytuację polskich emerytów. Renta dożywotnia może być jednym z rozwiązań poprawiających jakość życia seniorów.
     

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE