- Reklama -
środa, 24 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoKto może odmówić składania zeznań w sprawie rozwodowej?

    Kto może odmówić składania zeznań w sprawie rozwodowej?

    Świadek w sprawie rozwodowej

    Czasem nie ma wyboru – trzeba stawić się w sądzie i odpowiedzieć na trudne pytania… Przed przesłuchaniem, świadek zostaje pouczony o prawie odmowy zeznań i odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywych zeznań. Przesłuchanie świadka w sprawie rozwodowej rozpoczyna się od zadania świadkowi pytań dotyczących jego osoby oraz stosunku do stron. Kolejność przesłuchania świadków oznacza przewodniczący sędzia. Świadkowie, którzy nie złożyli jeszcze zeznań, nie mogą być obecni przy przesłuchaniu innych świadków.

    Kto może być świadkiem w sprawie rozwodowej?

    Jednakże warto wiedzieć, że nie każdy może być świadkiem. Zasadniczo, w myśl przepisów kodeksu postępowania cywilnego świadkami nie mogą być:

    • osoby niezdolne do spostrzegania lub komunikowania swych spostrzeżeń;
    • wojskowi i urzędnicy niezwolnieni od zachowania w tajemnicy informacji niejawnych o klauzuli "zastrzeżone" lub "poufne", jeżeli ich zeznanie miałoby być połączone z jej naruszeniem;
    • przedstawiciele ustawowi stron oraz osoby, które mogą być przesłuchane w charakterze strony jako organy osoby prawnej lub innej organizacji mającej zdolność sądową;
    • współuczestnicy jednolic;

    Ponadto, mediator nie może być świadkiem co do faktów, o których dowiedział się w związku z prowadzeniem mediacji, chyba że strony zwolnią go z obowiązku zachowania tajemnicy mediacji.

    Jednakże należy mieć na względzie, że postępowanie odrębne w sprawach małżeńskich wprowadza dodatkowe ograniczenie co do osób, które nie mogą pełnić roli świadka w sprawie o rozwód. Art. 430 kodeksu postępowania cywilnego, wprowadza zakaz przesłuchiwania małoletnich, zgodnie z którym: małoletni, którzy nie ukończyli lat trzynastu, a zstępni stron – czyli dzieci, którzy nie ukończyli lat siedemnastu, nie mogą być przesłuchiwani w charakterze świadków.


    Prawo odmowy zeznań w sprawie rozwodowej

    Obowiązujące przepisy nie przewidują żadnych przeszkód, w przesłuchiwaniu świadków z kręgu najbliższej rodziny, czyli np. rodziców, rodzeństwo, pełnoletnie dzieci. Jednakże należy pamiętać o tym, że wstępni, zstępni i rodzeństwo oraz powinowaci w tej samej linii lub stopniu w stosunku do małżonków, jak również osób pozostających ze stronami w stosunku przysposobienia – mają prawo do odmowy zeznań. Prawo odmowy zeznań trwa po ustaniu małżeństwa lub rozwiązaniu stosunku przysposobienia. Ponadto, świadek może odmówić odpowiedzi na zadane mu pytanie, w sytuacji, gdy zeznanie mogłoby narazić jego lub jego bliskich, na odpowiedzialność karną, hańbę lub dotkliwą i bezpośrednią szkodę majątkową albo jeżeli zeznanie miałoby być połączone z pogwałceniem istotnej tajemnicy zawodowej. Duchowny może odmówić zeznań co do faktów powierzonych mu na spowiedzi.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE