- Reklama -
środa, 27 marca 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaSprawy rodzinneAlimentyKiedy rodzic może domagać się alimentów od dziecka?

    Kiedy rodzic może domagać się alimentów od dziecka?

    Obowiązek alimentacyjny na rzecz rodzica

    Warto wiedzieć, że rodzic może żądać alimentów od pełnoletniego dziecka tylko w ściśle określonych warunkach. Przede wszystkim rodzic musi pozostawać w stanie niedostatku, a dziecko powinno mieć odpowiednie możliwości zarobkowe. Zadaniem sądu jest więc zbadanie wszelkich okoliczności sprawy i ustalenie, jak wygląda sytuacja obu stron. Co ważne, obowiązek alimentacyjny można wykonywać nie tylko poprzez świadczenia pieniężne. Dziecko może bowiem zostać zobowiązane do dostarczania pomocy materialnej typu żywność, ubrania, leki, opał itp. Należy pamiętać, że rodzicowi przysługuje prawo swobodnego wyboru tego dziecka, od którego będzie domagać się płacenia alimentów. W niektórych sytuacjach dziecko znajdujące się w dobrej sytuacji finansowej może zostać sądownie zobowiązane do płacenia alimentów także za rodzeństwo, które jest w gorszej sytuacji materialnej.

    Rodzic musi pozostawać w niedostatku

    Przesłanką domagania się przez rodzica alimentów od pełnoletniego dziecka jest pozostawanie rodzica w stanie niedostatku. Trzeba pamiętać, że stan niedostatku oznacza stan, w którym dana osoba nie jest w stanie zaspokoić wszystkich, czy nawet części, swoich uzasadnionych potrzeb. Co ważne, dziecko nie będzie zobowiązane do płacenia alimentów jeżeli rodzic pozostaje w niedostatku z własnej winy, czyli np. mimo sprzyjających warunków nie podejmuje żadnej pracy, nie stara się o przysługujące mu świadczenia z systemu ubezpieczeń społecznych, czy też nałogowo nadużywając alkoholu nie poddaje się leczeniu itp. 

    Dziecko powinno mieć odpowiednie możliwości zarobkowe

    Ważne jest również, aby dziecko posiadało odpowiednie możliwości zarobkowo-finansowe i mogło wywiązywać się z nałożonego na niego obowiązku alimentacyjnego bez uszczerbku dla siebie i swojej rodziny. Możliwości te mogą wynikać z otrzymywanego wynagrodzenia z pracy zarobkowej, renty czy emerytury oraz różnych innych dochodów, np. z wynajmu mieszkania, czy też innej nieruchomości. Oczywiście w pewnych sytuacjach może się okazać, że np. ze względu na stan zdrowia lub niepełnosprawność, nie będzie ono zdolne do płacenia alimentów.

    Dziecko może uchylić się od płacenia alimentów

    Należy pamiętać, że w przypadku, gdy rodzic przez całe życie nie utrzymywał z dzieckiem kontaktu, nie płacił nałożonych na niego alimentów, czy stosował wobec dziecka przemoc itp. może ono uchylić się od wykonania obowiązku alimentacyjnego w stosunku do rodziców. Sąd może bowiem oddalić powództwo o alimenty w sytuacji, gdy takie żądanie jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. 

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE