Kalendarium: Brak wydarzeń na dziś

Separacja małżeńska

Obsługa prawna firm i osób, Windykacja należności, odszkodowania

Jeśli coraz częściej myślisz o rozwodzie, a jednocześnie cały czas masz nadzieję na uratowanie waszego związku – warto pomyśleć o półśrodku, jakim jest separacja. Tymczasowe rozstanie pozwoli nabrać wam dystansu do całej sytuacji, będziecie mogli na spokojne wszystko przemyśleć.

pobierz_plik
Poradnik - Rozwód i Separacja POBIERZ »
pobierz_plik
Rozwód i Separacja - komplet wzorów dokumentów z Poradnikiem POBIERZ »

W sytuacji, gdy między małżonkami nastąpił zupełny rozkład pożycia, każdy z małżonków może żądać, ażeby sąd orzekł separację. Strony zatem muszą wykazać, że wygasły między nimi więzi: duchowa, fizyczna i gospodarcza. Oznacza to, że już się nie kochacie, nie współżyjecie i nie prowadzicie wspólnego gospodarstwa. W odróżnieniu do rozwodu, przyczyny te nie muszą być nieodwracalne, bowiem być może jest szansa aby uratować wasz związek.

R E K L A M A

Niedopuszczalność separacji
Separacja jest niedopuszczalna tylko w dwóch przypadkach. Mimo zupełnego rozkładu pożycia orzeczenie separacji nie jest dopuszczalne w przypadku, gdy na skutek tego orzeczenia miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków albo jeżeli z innych względów orzeczenie separacji byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Jeżeli małżonkowie nie mają wspólnych małoletnich dzieci, sąd może orzec separację na podstawie zgodnego żądania małżonków.

 

Orzekając o separacji sąd orzeka także, czy i który z małżonków ponosi winę rozkładu pożycia. Jednakże na zgodne żądanie małżonków sąd zaniecha orzekania o winie. W tym wypadku następują skutki takie, jak gdyby żaden z małżonków nie ponosił winy.

 

Orzeczenie separacji ma skutki takie jak rozwiązanie małżeństwa przez rozwód, chyba że ustawa stanowi inaczej. Małżonek pozostający w separacji nie może zawrzeć małżeństwa. Jeżeli wymagają tego względy słuszności, małżonkowie pozostający w separacji obowiązani są do wzajemnej pomocy.

 

W czasie trwania procesu o separację nie może być wszczęta odrębna sprawa o rozwód.


Gdzie złożyć pozew o separację?
Pozew o separację należy złożyć w sądzie okręgowym , właściwym dla ostatniego wspólnego miejsca zamieszkania małżonków. W przypadku braku miejsca wspólnego zamieszkania sądem właściwym jest sąd miejsca ich wspólnego pobytu. W przypadku jeśli małżonkowie nie mają wspólnego miejsca zamieszkania ani pobytu, wniosek należy zgłosić w sądzie właściwym dla jednego z małżonków.
 


Obsługa prawna firm i osób, Windykacja należności, odszkodowania

Szukasz porady prawnej?

Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:

Wasze komentarze

® 2008 - 2014 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.