- Reklama -
czwartek, 28 marca 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoZawarcie małżeństwa przez pełnomocnika

    Zawarcie małżeństwa przez pełnomocnika

    Przesłanki zawarcia
    Z ważnych powodów sąd może zezwolić, żeby oświadczenie o wstąpieniu w związek małżeński lub oświadczenie przewidziane w art. 1 § 2 (tj. gdy, kobieta i mężczyzna zawierają związek małżeński podlegający prawu wewnętrznemu kościoła albo innego związku wyznaniowego) zostało złożone przez pełnomocnika (art.6 KRO).

    Pełnomocnictwo powinno być udzielone na piśmie z podpisem urzędowo poświadczonym i wymieniać osobę, z którą małżeństwo ma być zawarte. Mocodawca składa wniosek o zezwolenie na zawarcie małżeństwa przez pełnomocnika do sądu. Po otrzymaniu zezwolenia sądu, małżeństwo może zostać zawarte przez pełnomocnika.

    Ważne powody
    Kodeks rodzinny i opiekuńczy
    nie definiuje pojęcia „ważnych powodów”, ze względu na które sąd może zezwolić na zawarcie małżeństwa przez pełnomocnika. Jednak Sędziowie Sądu Najwyższego w Uchwale Składu Siedmiu Sędziów Sądu Najwyższego – Izba Cywilna – zasada prawna z dnia 8 czerwca 1970 r., o sygn. akt. III CZP 27/70, w tezie stanowią, że:
    „Za ważne powody w rozumieniu art. 6 par. 1 KRO należy uznać takie okoliczności, które w świetle zasad współżycia społecznego usprawiedliwiają odstąpienie od obowiązku jednoczesnego stawienia się przyszłych małżonków przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego dla założenia oświadczenia, że wstępują ze sobą w związek małżeński. Żadna zatem z góry określona sytuacja osoby ubiegającej się o zezwolenie jej na złożenie przez pełnomocnika oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński, w szczególności także fakt jej zamieszkiwania za granicą oraz związane z tym trudności przyjazdu do Polski, nie mogą być same przez się uznane za ważne powody w rozumieniu powołanego wyżej przepisu.”


    Wadliwe pełnomocnictwo
    W razie zawarcia małżeństwa przez pełnomocnika mocodawca (osoba, która udziela pełnomocnictwa), może żądać unieważnienia małżeństwa, jeżeli brak było zezwolenia sądu na złożenie oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński przez pełnomocnika albo jeżeli pełnomocnictwo było nieważne lub skutecznie odwołane. Jednakże nie można z tego powodu żądać unieważnienia małżeństwa, jeżeli małżonkowie podjęli wspólne pożycie.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE