- Reklama -
czwartek, 18 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoCo dzieje się z majątkiem wspólnym małżonków będących w separacji?

    Co dzieje się z majątkiem wspólnym małżonków będących w separacji?

    Istota rozdzielności majątkowej po orzeczeniu separacji.
    Rozdzielność majątkowa powstaje z mocy prawa między małżonkami przez orzeczenie separacji, a dokładnie z chwilą uprawomocnienia się wyroku orzekającego o separacji. Od tego momentu każdy z małżonków zarządza samodzielnie swoim majątkiem. Zarządzanie majątkiem wspólnym odbywa się na podstawie przepisów o wspólności majątku spadkowego i o dziale spadku (art. 46 KRO). Majątek nabyty po orzeczeniu separacji jest własnością tylko tego małżonka, który go nabył.

    Podział wspólnego majątku.
    Małżonkowie mogą również po orzeczeniu separacji podzielić wspólny majątek, który powstał podczas trwania ustroju wspólności majątkowej. Sąd może dokonać podziału majątku wspólnego małżonków w wyroku orzekającym separację (art. 58 § 3 KRO). Zastrzeżone jest to jednak tylko do sytuacji, w których przeprowadzenie takiego podziału nie spowoduje nadmiernej zwłoki w postępowaniu. Małżonkowie powinni przedstawić Sądowi zgodny projekt podziału majątku.

    W przypadku sporu między stronami dotyczącego podziału majątku wspólnego, Sąd orzekający o separacji nie dokona podziału. Po uprawomocnieniu się orzeczenia o separacji, małżonkowie będą mogli wnieść do Sądu wniosek o podział majątku wspólnego.

    Oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym. Jednakże we wniosku o podział majątku z ważnych powodów każdy z małżonków może żądać, ażeby ustalenie udziałów w majątku wspólnym nastąpiło z uwzględnieniem stopnia, w którym każdy z nich przyczynił się do powstania tego majątku. Sąd oceniając, w jakim stopniu każdy z małżonków przyczynił się do powstania majątku wspólnego, uwzględnia nakłady osobistej pracy przy wychowaniu dzieci i we wspólnym gospodarstwie domowym (art. 43 KRO).

    Po podziale, każdy z małżonków może samodzielnie rozporządzać swoją częścią majątku.

    Majątek po orzeczeniu separacji.
    Każdy z małżonków po orzeczeniu separacji, będzie dysponował i odpowiadał wyłącznie za swój majątek (czyli, zakupione nieruchomości, samochody, inne ruchomości, wynagrodzenie za pracę). Ustrój rozdzielności majątkowej chroni małżonka przed długami współmałżonka zaciągniętymi po jej powstaniu.


    Rozdzielność majątkowa, która powstała na skutek orzeczenia separacji między małżonkami jest przymusowym ustrojem majątkowym małżeńskim, o czym stanowi art. 54 § 1 KRO. Konsekwencją przymusowego ustroju majątkowego małżeńskiego jest to, że po ustaniu separacji (gdy małżonkowie decydują się na dalsze wspólne życie, a nie rozwód) ustaje również rozdzielność majątkowa, jednak na zgodny wniosek małżonków sąd orzeka o utrzymaniu między małżonkami rozdzielności majątkowej.

    Karolina Potempa – prawnik
     

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE