- Reklama -
czwartek, 28 marca 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoCzym jest rodzicielski plan wychowawczy?

    Czym jest rodzicielski plan wychowawczy?

    Podstawowym rozwiązaniem w omawianej kwestii jest tzw. rodzicielski plan wychowawczy, określany także jako porozumienie rodzicielskie. Zgodnie z treścią art. 58 KRiO, w wyroku orzekającym rozwód sąd rozstrzyga o władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem obojga małżonków i o kontaktach rodziców z dzieckiem oraz orzeka, w jakiej wysokości każdy z małżonków jest obowiązany do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dziecka. Sąd uwzględnia porozumienie małżonków o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie, jeżeli jest ono zgodne z dobrem dziecka. Rodzeństwo powinno wychowywać się wspólnie, chyba że dobro dziecka wymaga innego rozstrzygnięcia.

    Sąd może oczywiście powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców, ograniczając władzę rodzicielską drugiego do określonych obowiązków i uprawnień w stosunku do osoby dziecka. Sąd może pozostawić władzę rodzicielską obojgu rodzicom na ich zgodny wniosek, jeżeli przedstawili plan wychowawczy i jest zasadne oczekiwanie, że będą współdziałać w sprawach dziecka.  Pamiętajmy, że orzekając o wspólnym mieszkaniu małżonków sąd uwzględnia przede wszystkim potrzeby dzieci i małżonka, któremu powierza wykonywanie władzy rodzicielskiej.

    Rodzicielski plan wychowawczy powinien w praktyce zawierać informacje dotyczące wychowania wspólnego dziecka, troski o jego środowisko materialne, rozwój psychiczny i fizyczny (m.in. kwestia dalszego kształcenia), miejsca jego pobytu, a także uregulowanie codziennego trybu życia oraz wydatków na dziecko. Tworząc plan wychowawczy pamiętajmy o tym, aby był jak najprostszy i łatwy w realizacji. Nie zapominajmy przy tym o dziecku, którego plan dotyczy. Ważną kwestią może być także ustalenie sposobu modyfikacji planu, który z pewnością nastąpi chociażby ze względu na fakt, iż każde dziecko dorasta i zmieniają się jego potrzeby.

    Jak podkreśla Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 5 czerwca 2012 r. (sygn. akt III CZP 72/11), porozumienie małżonków o sposobie utrzymywania kontaktów z dzieckiem po rozwodzie nie zwalnia sądu z obowiązku orzeczenia o tych kontaktach w wyroku rozwodowym. Ustawodawca przewidział możliwość uzgodnienia przez rodziców spraw związanych ze sposobem wykonywania władzy rodzicielskiej i kontaktach z dzieckiem, które mogą być określone w porozumieniu. W razie zgodnego wniosku rodziców o pozostawienie im obojgu władzy rodzicielskiej, sporządzenie przez nich porozumienia jest obligatoryjne. Porozumienie takie podlega oczywiście ocenie sądu pod kątem dobra dziecka. Oznacza to, że od oceny sądu uzależnione jest, czy porozumienie może być podstawą orzeczenia ("uwzględnienia porozumienia") oraz pozostawienia obojgu rodzicom władzy rodzicielskiej.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE