- Reklama -
sobota, 20 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoUregulowanie kontaktów z dzieckiem

    Uregulowanie kontaktów z dzieckiem

    Kontakty z dzieckiem
    Kontakty z dzieckiem obejmują w szczególności przebywanie z dzieckiem (odwiedziny, spotkania, zabieranie dziecka poza miejsce jego stałego pobytu) i bezpośrednie porozumiewanie się, utrzymywanie korespondencji, korzystanie z innych środków porozumiewania się na odległość, w tym ze środków komunikacji elektronicznej. W przypadku, gdy dziecko przebywa stale u jednego z rodziców, sposób utrzymywania kontaktów z dzieckiem przez drugiego z nich rodzice określają wspólnie, kierując się dobrem dziecka i biorąc pod uwagę jego rozsądne życzenia. Jeżeli rodzice nie mogą dość do porozumienia w tej kwestii, wówczas rozstrzyga o tym sąd opiekuńczy. W przypadkach, gdy wymaga tego dobro dziecka, sąd opiekuńczy ogranicza utrzymywanie kontaktów rodziców z dzieckiem a w szczególności zakazuje spotykania się z dzieckiem, zabierania go poza miejsce jego stałego pobytu, zakazuje kontaktów telefonicznych, zezwala na spotykanie się z dzieckiem tylko w obecności drugiego z rodziców albo opiekuna, kuratora sądowego lub innej osoby wskazanej przez sąd, albo ogranicza kontakty do określonych sposobów porozumiewania się na odległość (np. tylko telefonicznie lub za pomocą e-maili). Jeżeli utrzymywanie kontaktów rodziców z dzieckiem poważnie zagraża dobru dziecka lub je narusza, sąd zakazuje ich utrzymywania.

    Kontakty z dzieckiem po rozwodzie
    Należy pamiętać, że uregulowanie kontaktów z dzieckiem po rozwodzie rodziców jest obowiązkową częścią wyroku rozwodowego. W takim wyroku sąd rozstrzyga o władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem obojga małżonków i o kontaktach rodziców z dzieckiem oraz orzeka, w jakiej wysokości każdy z małżonków jest obowiązany do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dziecka. Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście sytuacja, w której rozwiedzeni rodzice porozumieją się, co do wspólnego sprawowania opieki nad dzieckiem. W takim porozumieniu określają oni przede wszystkim miejsce zamieszkania dziecka, poszczególne terminy jego pobytu u każdego z rodziców, sposoby komunikowania się, czy też finansowania potrzeb dziecka, wysokość alimentów i sposób ich przekazywania. Sąd uwzględnia takie porozumienie jeżeli jest ono zgodne z dobrem dziecka. Podczas rozstrzygania o zakresie kontaktów sąd zobowiązany jest też do uwzględnienia rozsądnych życzeń dziecka.


    Wniosek o uregulowanie kontaktów z dzieckiem

    W przypadku, gdy rodzice nie mogą się porozumieć co do terminów spotkań z dzieckiem sprawę te można uregulować sądownie. W tym celu należy złożyć do sądu rodzinnego, właściwego ze względu na miejsce zamieszkania lub pobytu dziecka, wniosek o uregulowanie kontaktów z dzieckiem. Do wniosku trzeba dołączyć akt urodzenia dziecka potwierdzający istnienie więzów rodzinnych. Należy dokładnie określić, gdzie i w jakich terminach mają się odbywać spotkania z dzieckiem oraz, czy mają się one odbywać w obecności drugiego rodzica, który bezpośrednio sprawuje władzę rodzicielską. W uzasadnieniu pisma trzeba opisać całą sytuację i wskazać na fakty potwierdzające jego zasadność.


    Kary za utrudnianie kontaktów

    Przepisy art. 598[15]-598[21] Ustawy z dnia 17 listopada 1964r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. z 1964r., Nr 43, poz. 296 ze zm.) przewidują środki służące egzekwowaniu prawa do kontaktów z dzieckiem. W przypadku, gdy jedno z rodziców, wbrew ustaleniom wynikającym z orzeczenia lub ugody zawartej przed sądem, utrudnia drugiemu kontakty z dzieckiem, sąd najpierw udziela mu ostrzeżenia. Jeżeli to nie poskutkuje sąd może nakazać zapłatę określonej sumy pieniężnej na rzecz uprawnionego. Przepisy nie określają jednoznacznie wysokości sumy pieniężnej, jaka powinna być w takim przypadku zasądzona. Jest to uzależnione od liczby i wagi naruszeń, a także od sytuacji majątkowej ukaranego. Warto wiedzieć, że rodzic, któremu uniemożliwiono kontakt z dzieckiem, może żądać od byłego partnera także zwrotu wydatków poniesionych na przygotowanie spotkania. Mogą to być na przykład koszty dojazdu czy zakupu biletów do kina. Postanowienie sądu nakazujące zapłatę określonej sumy pieniężnej jest od razu tytułem wykonawczym. Aby wszcząć egzekucję komorniczą, wystarczy więc przedłożenie komornikowi wniosku egzekucyjnego wraz z postanowieniem sądu.

     

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE