- Reklama -
sobota, 20 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaInneCzym jest adopcja niepełna?

    Czym jest adopcja niepełna?

    Cechy charakterystyczne adopcji niepełnej
    Adopcja niepełna powoduje powstanie stosunku rodzinnego tylko między dzieckiem a osobą, która je adoptuje i nie rozciąga się na krewnych adoptującego. W takim więc przypadku przysposobiony nie jest w pełni włączony do rodziny przysposabiającego. Należy jednak pamiętać, że skutki adopcji niepełnej rozciągają się na dzieci adoptowanego i osoby dokonujące adopcji będą ich dziadkami. Dotyczy to także dalszych zstępnych przysposobionego. Pozostali krewni adoptującego nie stają się jednak automatycznie krewnymi adoptowanego. W takim wypadku adoptowany pozostaje wciąż członkiem swojej naturalnej rodziny i więzi te pozostają zachowane. Ustaje jednak władza rodzicielska dotychczasowych rodziców a uzyskują ją nowi rodzice adoptowanego dziecka. W przypadku adopcji niepełnej obowiązek alimentacyjny powstaje tylko między przysposobionym i jego zstępnymi a przysposabiającym, a nie między przysposobionym a krewnymi przysposabiającego. W sytuacji, gdy rodzice adopcyjni nie wywiązują się z niego, wówczas taki obowiązek obciąża innych niż rodzice biologiczni krewnych naturalnych. To samo dotyczy dziedziczenia, bowiem adoptowane dziecko dziedziczy tylko po rodzicach adopcyjnych i ewentualnie, po krewnych swoich rodziców naturalnych. Jeżeli dziecko zostało przysposobione w sposób niepełny nie sporządza się nowego aktu urodzenia, wpisuje się tylko w nim wzmiankę o adopcji. Przysposobiony otrzymuje nazwisko po rodzicach adopcyjnych. Na wniosek adoptowanego i za zgodą przyszłych rodziców dziecko może nosić nazwisko dwuczłonowe składające się z nazwiska rodziców naturalnych i rodziców adopcyjnych. W tym przypadku można również złożyć wniosek o zmianę imienia bądź imion przysposobionego dziecka.


    Warunki konieczne do adopcji niepełnej

    Adopcja niepełna jest orzekana na żądanie przysposabiającego. Musi więc on wystąpić o taki właśnie rodzaj przysposobienia. Orzekana się ją za zgodą osób, których zgoda do takiej adopcji jest potrzebna. Jeżeli dziecko ukończyło 13 lat, do adopcji potrzebna jest jego zgoda. Ponadto sąd powinien wysłuchać przysposabianego, który nie ukończył 13 lat, jeżeli może on pojąć znaczenie adopcji. Do przysposobienia potrzebna jest także zgoda rodziców adoptowanego, chyba że zostali oni pozbawieni władzy rodzicielskiej lub są nieznani albo porozumienie się z nimi napotyka trudne do przezwyciężenia przeszkody. W przypadku, gdy dziecko pozostaje pod opieką do przysposobienia potrzebna jest zgoda jego opiekuna. W określonych sytuacjach sąd ma prawo orzec o adopcji niepełnej nawet w przypadku braku takiej zgody. Tak będzie w przypadku, gdy przysposobiony, który ukończył 13 lat, nie jest on zdolny do wyrażenia zgody lub jeżeli z oceny stosunku między nim a adoptującym wynika, że uważa się on za dziecko adoptującego, a żądanie zgody lub wysłuchanie go byłoby sprzeczne z jego dobrem. Adopcja niepełna może zostać orzeczona także w sytuacji braku zgody rodziców, których zdolność do czynności prawnych jest ograniczona, jeżeli ze względu na szczególne okoliczności odmowa zgody na adopcję jest oczywiście sprzeczna z dobrem dziecka. Również mimo braku zgody opiekuna, sąd opiekuńczy może orzec o adopcji niepełnej, jeżeli ze względu na szczególne okoliczności wymaga tego dobro dziecka. Należy jednak pamiętać, że adopcja niepełna nie jest możliwa w przypadku, gdy rodzice przysposobionego wyrazili przed sądem opiekuńczym zgodę na adopcję dziecka bez wskazania osoby przysposabiającego.


    Zmiana adopcji niepełnej na pełną

    W przypadku adopcji niepełnej możliwe jest przekształcenie jej w adopcję pełną. Warto wiedzieć, że może to nastąpić jedynie w okresie małoletniości adoptowanego i oczywiście po spełnieniu wszystkich warunków formalnych koniecznych do przysposobienia pełnego. Także i w tym przypadku odbywa się to na żądanie przysposabiającego i za zgodą osób, których zgoda jest potrzebna do adopcji.

     

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE