Jesteś tutaj:
Artykuły
Gdy poszukujesz numeru księgi wieczystej...
Księgi wieczyste
29.07.2014 Rafał Rodzeń
Księgi wieczyste powinny być urządzone dla każdej nieruchomości w kraju. Ich głównym celem jest usprawnienie obrotu na rynku i przeciwdziałanie oszustwom podczas sprzedaży domów czy mieszkań. Niestety numer księgi wieczystej nie zawsze jest łatwy do odnalezienia, a co dopiero do zapamiętania. My jednak podpowiadamy co zrobić, aby otrzymać dostęp do księgi interesującej Cię nieruchomości – nawet, gdy nie znasz jej numeru.
Zmiana pierwszeństwa zabezpieczenia hipoteką
Księgi wieczyste
28.07.2014 Rafał Rodzeń
Informacje zamieszczane w księgach wieczystych z oczywistych względów mogą być modyfikowane. Taka sytuacja ma miejsce chociażby wtedy, gdy zmieniają się właściciele określonej nieruchomości. Jednym z wpisów pojawiających się w księgach wieczystych jest wpis dotyczący hipoteki.
Wydrukuj odpis z księgi wieczystej przez Internet!
Księgi wieczyste
01.07.2014 Edyta Zielińska
Od czterech lat funkcjonuje internetowa przeglądarka ksiąg wieczystych dostępna na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości. Dostęp do ksiąg jest powszechny. Aby móc sprawdzić w Internecie konkretną księgę wieczystą, wystarczy znać jej numer.
Założene księgi wieczystej - kto jest uprawniony?
Księgi wieczyste
05.06.2014 Rafał Rodzeń
Uprawnionym do przeglądania treści księgi wieczystej jest każdy człowiek – wystarczy, że wykaże ku temu interes prawny. W praktyce nie jest to trudne zadanie, aby zajrzeć do księgi możemy powiedzieć, że potrzebujemy uzyskać informację na temat ewentualnej hipoteki nieruchomości, którą zamierzamy kupić. Pracownik sądu nie powinien odmówić nam wglądu w taką księgę. Co więcej księgi wieczyste trafiły do Internetu, nie potrzeba jest zatem wizyta w sądzie. Czy wiesz jednak kto może taką księgę założyć? Tutaj prawo nie jest już tak liberalne.
Jak wpisać kilka nieruchomości w jednej księdze wieczystej?
Księgi wieczyste
14.03.2014 Rafał Rodzeń
Każda nieruchomość powinna mieć urządzoną księgę wieczystą. Dotyczy to wszystkich rodzajów nieruchomości – gruntowej, budynkowej oraz lokalowej. Ustawodawca zna jednak od powyższej zasady kilka wyjątków, w związku z czym możliwe jest, że jedna księga będzie obejmowała kilka nieruchomości.
Komentarz do wpisów w księgach wieczystych autorstwa Piotra Sicińskiego
Księgi wieczyste
19.12.2013 LexisNexis
Nakładem wydawnictwa LexisNexis ukazała się kolejna publikacja z serii „Komentarze z wokandy”. Komentarz do wpisów w księgach wieczystych autorstwa Piotra Sicińskiego w nowoczesny i jasny sposób odpowiada na potrzeby informacyjne praktyków związane z niedawnymi zamianami w strukturze i sposobach udostępniania ksiąg wieczystych.
Nieruchomość z drugiej ręki: sprawdź na co uważać
Księgi wieczyste
19.12.2013 Creandi Sp. z o.o.
Mieszkania z rynku wtórnego są zwykle tańsze od deweloperskich i z reguły można w nich zamieszkać „od zaraz”. Stosunkowo niski poziom zamożności Polaków i popyt na własne mieszkania powodują, że takie nieruchomości cieszą się dużym wzięciem. Radość z kupowania własnego lokum powinna jednak iść w parze z daleko posuniętą ostrożnością. Jak kupić mieszkanie aby nie paść ofiarą oszustwa? Skąd widzieć czy w pakiecie nie dostajemy długu do spłacenia?
Użytkowanie wieczyste - czy jest się czego bać?
Księgi wieczyste
06.12.2013 Home Broker
Grudzień to czas, gdy właściciele mieszkań zbudowanych na działce w użytkowaniu wieczystym mogą otrzymać aktualizację opłat z tego tytułu. Istnieje ryzyko skokowej zmiany opłat z tego tytułu, zakup takiej nieruchomości warto więc dokładnie przemyśleć.
W przypadku podwyżki opłaty za użytkowanie wieczyste zapłacisz więcej
Księgi wieczyste
04.12.2013 HILLS LTS S.A.
Zgodnie z art. 77 ust. 1 Ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami (t.j. Dz. U. z 2010 r. Nr 102, poz. 651) „Wysokość opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej, (…), podlega aktualizacji nie częściej niż raz na 3 lata, jeżeli wartość tej nieruchomości ulegnie zmianie. (…)”.
Ile kosztuje wpis w księdze wieczystej?
Księgi wieczyste
20.11.2013 Rafał Rodzeń
Księgi wieczyste to szczególnego rodzaju rejestry, w których odnotowywane są wszystkie ważne informacje dotyczące określonej nieruchomości. Tak naprawdę każda nieruchomość położona na terenie naszego kraju musi mieć urządzoną księgę wieczystą – niezależnie od tego czy jest to nieruchomość gruntowa, budynkowa czy lokalowa. Treść księgi wieczystej opiera się na tzw. wpisach – ich dokonywanie podlega konkretnym opłatom.
1 2 z 2  
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
® 2008 - 2021 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.