Jesteś tutaj:
Formularze sądowe
05.03.2011 - Zespół portalu SerwisPrawa.pl
Kliknij, aby ocenić:
 
5/4
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.
Jeżeli interesuje Cię uaktualnienie poniższego tekstu pod kątem obowiązującego stanu prawnego - kliknij w link (funkcja dostępna tylko dla zarejestrowanych Użytkowników).

Do czego jest przydatny KRS w biznesie i życiu codziennym?

Dla samych przedsiębiorców jest niezbędne i ważne, by ich przedsiębiorstwa mogły być łatwo identyfikowane przez potencjalnych kontrahentów oraz ze względu na konkurencję, aby odróżniały się od innych przedsiębiorstw, zwłaszcza konkurencyjnych.
" />

Ponadto przedsiębiorcy, mając na uwadze pewność obrotu gospodarczego mają możliwość kontroli poprzez KRS danych w nim zawartych, a w szczególności sprawdzenia informacji czy osoby, które podają się za organy (reprezentantów) osób prawnych tj. spółek kapitałowych a także innych wpisanych do KRS podmiotów, mają umocowanie do działania w imieniu tych podmiotów. Jest to niezwykle ważne, gdyż w przypadku zawarcia umowy np. ze spółką, podlegającą wpisowi do KRS, które nie jest prawidłowo reprezentowana mamy do czynienia z jej wadliwością. Taka umowa nie zostaje skutecznie zawarta z taką spółką, a drugiej stronie przysługuje jedynie roszczenie wobec rzekomego przedstawiciela o zwrot tego co zostało jej przekazane w związku z wykonaniem umowy. Jednym słowem mówiąc, zawierając umową, którą podpisuje osoba, która podaje się za np. członka zarządu, to umowa taka nie jest zawarta z reprezentowaną przez tą osobę spółką. Jeżeli wykonując taką umowę przekażemy tej osobie (działającej rzekomo w imieniu spółki) jakieś towary, pieniądze czy będziemy świadczyć na jej rzecz usługi, to od spółki nie możemy się domagać świadczenia wzajemnego, czyli zapłaty, towarów czy usługi. Jedyne co będziemy mogli zrobić, to żądać naprawienia szkody, zwrotu naszego świadczenia od tej konkretnej osoby, która działała rzekomo w imieniu spółki. Wiadomo, że w takim przypadku może być trudno odzyskać to co straciliśmy. Z tego też powodu należy korzystać z informacji w KRS, aby wiedzieć czy określona osoba działa w imieniu reprezentowanego podmiotu, czy ma prawo działać samodzielnie czy też łącznie z inną osobą. 

KRS służy także jako skuteczne narzędzie windykacyjne. W szczególności dzięki informacjom zawartym w KRS możemy ustalić, czy określona osoba jest wspólnikiem spółki, jej akcjonariuszem lub wchodzi w skład organów takiego podmiotu. Dane te stanowią cenne źródło informacji dla wierzyciela. Ponadto w przypadku, gdy dłużnik nie ma majątku lub go skutecznie ukrywa, istnieje możliwość wpisania takiego dłużnika do rejestru dłużników niewypłacalnych co także ma silne oddziaływanie na takiego dłużnika.

Dla osoby fizycznej, konsumenta, dane zawarte w KRS służą głównie w zakresie uzyskiwania informacji o tych przedsiębiorcach, którzy świadczyli usługę na jego rzecz lub zawarli z nim umowę sprzedaży. Zwłaszcza w przypadku sporu z takim przedsiębiorcą konsument ma możliwość ustalenia danych przedsiębiorcy, a także osób wchodzących w skład organów. Możliwe jest zatem precyzyjne kierowanie korespondencji do takiej osoby, wchodzącej w skład organu podmiotu wpisanego do KRS.

 

Źródło: krs.serwisprawa.pl

Autor/Źródło: Zespół portalu SerwisPrawa.plWasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
® 2008 - 2022 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.