- Reklama -
sobota, 20 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaKodeksyJak napisać wniosek o przysposobienie?

    Jak napisać wniosek o przysposobienie?

    Zanim jednak przejdziemy do omówienia kształtu wniosku o przysposobienie, sprawdźmy kto może dokonać adopcji. Na chwilę obecną wnioskodawca musi posiadać pełną zdolność do czynności prawnych, przy czym jego kwalifikacje osobiste uzasadniają przekonanie, że będzie należycie wywiązywał się z obowiązków przysposabiającego oraz posiada opinię kwalifikacyjną oraz świadectwo ukończenia szkolenia organizowanego przez ośrodek adopcyjny, o którym mowa w przepisach o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, chyba że obowiązek ten jej nie dotyczy. Między przysposabiającym a przysposobionym powinna istnieć także odpowiednia różnica wieku. Kodeks rodzinny i opiekuńczy nie określa zarówno minimalnej jak i maksymalnej różnicy wieku jako przesłanki przysposobienia, rzeczą sądu jest więc dokonanie w każdej sprawie oceny, czy jest ona odpowiednia. Zasadą powinna być normalna różnica wieku występująca miedzy rodzicami a dziećmi. Różnica pięćdziesięciu lat między wiekiem przysposabiającego i przysposobionego nie może być uznana za nienormalną. Sam fakt jej wystąpienia, nie może wyłączać dojście do skutku przysposobienia, jeżeli nie istnieją przy tym inne okoliczności, które z uwagi na dobro dziecka sprzeciwiałyby się jego orzeczeniu. Przeszkoda wieku nie może być traktowania formalnie i rutynowo.

    Pierwszą ważną kwestią jest skierowanie omawianego wniosku do właściwego sądu – sądu opiekuńczego właściwego dla miejsca zamieszkania osoby przysposabiającego lub osoby mającej być przysposobioną. Jako wnioskodawcę oznaczamy osobę, która ma dokonać przysposobienia lub oboje małżonków, jeśli adopcja ma być wspólna. Jako uczestnika postępowania wpisujemy małoletniego, który ma zostać przysposobiony. Pamiętajmy także o oznaczeniu jego reprezentanta. Następnie oznaczamy nasz wniosek jako „Wniosek o przysposobienie”. W dalszej części naszego pisma możemy posłużyć się poniższą formułką:

    Wnoszę/wnosimy o orzeczenie przysposobienia ……………(należy zaznaczyć czy ma to być przysposobienie całkowite- inaczej pełne nierozwiązywalne, pełne czy też niepełne) małoletniego ………….(imię i nazwisko dziecka, którego przysposobienie dotyczy), urodzonego dnia ….(data urodzenia dziecka) w ………………………..(miejsce urodzenia dziecka) przez wnioskodawcę …………..(imię i nazwisko wnioskodawcy / wnioskodawców-małżonków) : ……………….(imię i nazwisko mężczyzny) urodzonego w dniu …………… (data urodzenia mężczyzny) w ………… (miejsce urodzenia mężczyzny), syna …….. (imiona rodziców mężczyzny) oraz ……………….. (podać imię i nazwisko kobiety), z domu……… (nazwisko rodowe), urodzonej w dniu …………….. (data urodzenia kobiety) w ………………….. (miejsce urodzenia kobiety), córki …………….. (imiona rodziców kobiety).

    Niemniej ważną częścią składanego wniosku jest jego należyte uzasadnienie. Ustawodawca nie wprowadza żadnych wymogów formalnych co do tego elementu pisma, stąd też wnioskodawca samodzielnie musi uzasadnić, dlaczego chce dokonać adopcji danego dziecka. Nasze argumenty muszą jednak być poparte odpowiednimi dowodami – jeśli zatem chcemy dokonać przysposobienia ze względu na brak możliwości posiadania własnych dzieci ze względów medycznych, do wniosku dołączmy dokumentację lekarską. Jeśli zaś chcemy pomóc dziecku znajdującemu się w ciężkiej sytuacji życiowej, wykażmy że rodzice biologiczni małoletniego nie sprzeciwiają się adopcji, a nasza sytuacja materialna pozwala na zapewnienie lepszego bytu adoptowanemu.

    Najczęściej spotykanymi załącznikami wniosku o przysposobienie są jego odpis wniosku, skrócony odpis aktu małżeństwa (jeśli adopcja ma zostać dokonana wspólnie przez małżonków), zaświadczenie o zarobkach, zaświadczenie lekarskie potwierdzające zdolność do bycia rodzicami dziecka, opinia z zakładu pracy, opinia ośrodka adopcyjno – opiekuńczego, zaświadczenie o odbyciu szkolenia dla kandydatów na rodziców adopcyjnych, zupełny odpis aktu urodzenia dziecka, zaświadczenie o wyrażeniu przez rodziców zgody na przysposobienie dziecka – w przypadku przysposobienia pełnego i całkowitego.

    Ostatnią ważną informacją jest to, iż od wniosku o przysposobienie nie pobiera się opłaty wpisowej – jest zwolniony od opłat sądowych.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE