- Reklama -
czwartek, 28 marca 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaKodeksyJak napisać pozew o alimenty na rzecz dziecka?

    Jak napisać pozew o alimenty na rzecz dziecka?

    Kwestia alimentacji dziecka pojawia się przede wszystkim w sytuacji, gdy rodzice dziecka nie pozostają ze sobą w jakimkolwiek związku i jednocześnie rodzic zobowiązany do łożenia na utrzymanie dziecka, np. na mocy wyroku rozwodowego, nie czyni zadość swojemu obowiązkowi. W takiej sytuacji rodzic, który opiekuje się małoletnim może skutecznie dochodzić realizacji obowiązku alimentacyjnego – oczywiście na drodze sądowej. W tym celu należy złożyć pozew o alimenty w imieniu małoletniego.

    Zgodnie z treścią art. 187 Kodeksu postępowania cywilnego, pozew powinien przede wszystkim czynić zadość warunkom pisma procesowego. Pamiętajmy zatem, aby w piśmie takim znalazły się informacje dotyczące:

    • oznaczenia sądu, do którego jest skierowane, imię i nazwisko lub nazwę stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników;
    • oznaczenia rodzaju pisma;
    • osnowy wniosku lub oświadczenia oraz dowody na poparcie przytoczonych okoliczności;
    • podpisu strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika;
    • wymienienie załączników.

    Gdy pismo procesowe jest pierwszym pismem w sprawie, powinno ponadto zawierać oznaczenie przedmiotu sporu oraz:

    • oznaczenie miejsca zamieszkania lub siedziby i adresy stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników,
    • numer Powszechnego Elektronicznego Systemu Ewidencji Ludności (PESEL) lub numer identyfikacji podatkowej (NIP) powoda będącego osobą fizyczną, jeżeli jest on obowiązany do jego posiadania lub posiada go nie mając takiego obowiązku.

    Niezależnie od powyższego, każdy pozew musi zawierać w sobie:

    • dokładnie określone żądanie, a w sprawach o prawa majątkowe także oznaczenie wartości przedmiotu sporu, chyba że przedmiotem sprawy jest oznaczona kwota pieniężna;
    • przytoczenie okoliczności faktycznych uzasadniających żądanie, a w miarę potrzeby uzasadniających również właściwość sądu.

    Bardzo ważną informacją jest także to, że pozew o alimenty nie podlega jakiejkolwiek opłacie sądowej. Pismo takie wnosimy do sądu miejsca zamieszkania pozwanego albo do sądu, w którego okręgu mieszka małoletni powód (decyzję w tym przedmiocie podejmuje powód, a dokładniej reprezentant dziecka). Warto zaznaczyć, że sąd nie jest związany żądaniem pozwu – tym samym orzeczone świadczenia alimentacyjne mogą być wyższe lub niższe od żądanych w piśmie procesowym. Charakterystyczną cechą każdego wyroku alimentacyjnego jest także to, że posiada on rygor natychmiastowej wykonalności  – od jego wydania podlega zatem wykonaniu. Wykonalność dotyczy rat płatnych po dniu wniesienia powództwa, a co do rat płatnych przed wniesieniem powództwa – za okres nie dłuższy niż za trzy miesiące. Rutynowo jednak w pozwie zgłasza się wniosek o rygor natychmiastowej wykonalności w celu zwrócenia uwagi sądu na jego powinności zamieszczenia tego rygoru z wyroku.

    Dodatkowo w pozwie można  zamieścić wniosek o zabezpieczenie powództwa przez wydanie przez sąd zarządzenia tymczasowego, na mocy którego pozwany może być w toku procesu zobowiązany do płacenia wierzycielowi w powtarzających się terminach pewnej sumy pieniężnej.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE