- Reklama -
środa, 24 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaFormularze podatkoweObliczanie kapitału początkowego do emerytury -

    Obliczanie kapitału początkowego do emerytury –

    Zgodnie z kwestionowanym przepisem nie ustala się kapitału początkowego dla żołnierzy zawodowych, którzy mają ustalone prawo do emerytury na podstawie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych i ich rodzin. W rezultacie czego – Zakład Ubezpieczeń Społecznych odmówił Zygmuntowi F. ustalenia kapitału początkowego. Wówczas Zygmunt F. odwołał się od decyzji ZUS, ponieważ jego zdaniem kapitał początkowy ustalany jest dla każdego ubezpieczonego urodzonego po 31 grudnia 1948 r., który opłacał składkę na ubezpieczenie społeczne bądź składkę tę za ubezpieczonego opłacał płatnik. Sąd okręgowy, sąd pracy i ubezpieczeń społecznych rozpatrujący odwołanie uznał, iż przyjęty za podstawę prawną zaskarżonej decyzji kwestionowany przepis pozbawia przyszłych "cywilnych" uprawnień emerytalnych każdego urodzonego po 31 grudnia 1948 r. świadczeniobiorcę emerytury "mundurowej", który mimo podjęcia – po zwolnieniu z tej służby – zatrudnienia, spotka się z odmową ustalenia kapitału początkowego. Wobec tego przepis ten nie może mieć w rozpatrywanej sprawie zastosowania. Sąd zmienił zaskarżoną decyzję i zobowiązał ZUS do ustalenia kapitału początkowego Zygmuntowi F. Organ rentowy zaskarżył powyższy wyrok. Sąd apelacyjny uznał, iż rozstrzygnięcie sądu okręgowego nie znajduje uzasadnienia w całokształcie okoliczności faktycznych sprawy oraz w treści obowiązujących przepisów prawnych. Zmienił zaskarżony wyrok i oddalił odwołanie Zygmunta F. od decyzji organu rentowego odmawiającej ustalenia dla niego kapitału początkowego. Zygmunt F. zaskarżył wyrok w drodze skargi kasacyjnej. Sąd Najwyższy odmówił przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania, po czym Zygmunt F. wniósł skargę konstytucyjną. Zdaniem skarżącego kwestionowany przepis prowadzi do sytuacji, że z ubezpieczenia społecznego wyłączono żołnierzy, którzy w dniu wejścia w życie ustawy emerytalnej nie pozostawali w służbie. Stanowi to nierówność obywateli wobec prawa: pewnej grupie odebrana zostaje możliwość skorzystania z wypracowanego kapitału w sytuacji, gdy oszczędzanie na własną emeryturę jest podstawą obecnego systemu zabezpieczenia społecznego.

    Trybunał Konstytucyjny orzekł, że art. 173 ust. 1a ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jest zgodny z art. 67 ust. 1 w związku z art. 32 Konstytucji oraz nie jest niezgodny z art. 2 Konstytucji. Kwestionowany przepis nie narusza konstytucyjnej zasady równości.
    Trybunał Konstytucyjny nie podzielił zdania skarżącego Zygmunta F., iż kwestionowana regulacja narusza zasadę równości traktując niektóre podmioty inaczej od pozostałych pracowników. Osoby, które są pracownikami "cywilnymi" i osoby, które pracowały na podstawie umowy o pracę, a wcześniej były żołnierzami zawodowymi nie należą do tej samej grupy podmiotów. Z tego to powodu nie można, więc analizować ich sytuacji jako podobnej pod kątem zasady równości zwłaszcza, że podmioty te podlegają odrębnym systemom zabezpieczenia społecznego. W tych systemach w różny sposób dochodzi do ustalenia prawa do emerytury. Trybunał Konstytucyjny podkreślił, że przy kształtowaniu zakresu prawa do zabezpieczenia społecznego ustawodawca związany jest wynikającym z zasady równości nakazem jednakowego traktowania świadczeniobiorców, którzy charakteryzują się jednakową cechą istotną. Zgodny z założeniami konstytucyjnymi system ubezpieczeń społecznych nie może być jednak oparty na zasadzie absolutnej równości. Powinien opierać się na powszechności i względnej jednolitości kryteriów przyznawania świadczeń i określania ich wysokości. Skarżący Zygmunt F. ma ustalone prawo do świadczenia emerytalnego, zatem jego sytuacja jest inna niż podmiotów, które tego prawa jeszcze nie nabyły. Trybunał Konstytucyjny nie dopatrzył się w kwestionowanym przepisie naruszenia zasady równości w realizacji prawa do zabezpieczenia społecznego.
    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE