- Reklama -
sobota, 20 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaFormularze sądowePrzywrócenie celnika do służby

    Przywrócenie celnika do służby

    Według zakwestionowanych przepisów funkcjonariusza celnego zwalnia się ze służby, w wypadku wniesienia aktu oskarżenia o umyślne popełnienie przestępstwa ściganego z oskarżenia publicznego oraz tymczasowego aresztowania. Co prawda ustawodawca przewidział możliwość przywrócenia do służby w niektórych przypadkach, lecz niestety w sposób niepełny. Zwolnienie nie wymaga uprzedniego wypowiedzenia i następuje ze skutkiem natychmiastowym. W opinii wnioskodawcy kwestionowane przepisy miały na celu przeciwdziałanie sytuacjom, które mogą stwarzać możliwość nadużywania zajmowanego stanowiska. Założony cel regulacji mógłby zostać osiągnięty bez ustanowienia najbardziej drastycznego środka, który w sposób nieproporcjonalny narusza wolności i prawa, nie realizując standardów konstytucyjnych oraz międzynarodowych.

     

    Trybunał Konstytucyjny orzekł, że art. 25 ust. 1 pkt 8a i 8b ustawy z dnia 24 lipca 1999 r. o Służbie Celnej jest zgodny z art. 60, art. 65 ust. 1 w związku z art. 30 i art. 31 ust. 3 Konstytucji oraz art. 61 ust. 2 powyższej ustawy jest zgodny z art. 60 i art. 65 ust. 1 w związku z art. 30 i art. 31 ust. 3 Konstytucji. Wyrok ten jest ostateczny, a jego sentencja podlega ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.
    Funkcjonariusze Służby Celnej są poddani licznym ograniczeniom z uwagi na potrzebę zapewnienia bezstronności i rzetelności wykonywania obowiązków służbowych również w zakresie korzystania z praw chronionych konstytucyjnie. Ze względu na te ograniczenia nie można stwierdzić kolizji zakwestionowanych przez wnioskodawcę przepisów z prawem dostępu do służby publicznej bądź wolnością wyboru i wykonywania zawodu oraz wyboru miejsca pracy. Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że także w odniesieniu do unormowań dotyczących przywrócenia funkcjonariusza do służby zachowują aktualność argumenty dotyczące dopuszczalności ustanawiania przez ustawodawcę ograniczeń, wolności i praw funkcjonariuszy Służby Cywilnej. Według Trybunału Konstytucyjnego obowiązujące przepisy stwarzają zainteresowanym możliwość prowadzenia sporów o roszczenia funkcjonariuszy celnych ze stosunku służbowego (rozdział 13 ustawy o Służbie Celnej). Dodatkowo stosownie do przepisów rozdziału 58 kodeksu postępowania karnego istnieje możliwość uzyskania odszkodowania za niesłuszne skazanie, tymczasowe aresztowanie lub zatrzymanie.
    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE