- Reklama -
sobota, 20 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoOrzecznictwoZasady uboju zwierząt

    Zasady uboju zwierząt

    Zgodnie z § 8 rozporządzenia, zwierzęta jednokopytne, przeżuwacze, świnie, króliki i drób dostarczone do ubojni w celu uboju przemieszcza się w sposób określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia przed ubojem niezwłocznie ogłusza się przez zastosowanie:

    • urządzenia z zablokowanym bolcem lub
    • urządzenia udarowego, lub
    • elektronarkozy, lub
    • dwutlenku węgla;
    • pałki – w przypadku małych partii królików.

    Powyższej regulacji nie stosuje się jednak do zwierząt poddawanych ubojowi zgodnie z obyczajami religijnymi zarejestrowanych związków wyznaniowych. Tym samym tak skonstruowany zapis stał się przedmiotem rozważań Trybunału Konstytucyjnego. Z wnioskiem w tej sprawie wystąpił sam Prokurator Generalny na prośbę kilku fundacji i stowarzyszeń zajmujących się ochroną praw zwierząt, a także z inicjatywy Wydziału Prawa Uniwersytetu Śląskiego.

    Ostatecznie TK uznał, że treść § 8 ust. 2 rozporządzenia jest niezgodna z Konstytucją, a tym samym przestanie niedługo obowiązywać. Generalnie skarżony przepis pozwalał zarejestrowanym związkom wyznaniowym na dokonywanie tzw. uboju rytualnego polegającego na uśmiercaniu zwierząt w stanie pełnej świadomości poprzez wykrwawienie. Nie trzeba chyba dodawać, że nie jest to zbyt humanitarne podejście do zwierząt.

    Kontrowersyjny zapis jest zdaniem Trybunału sprzeczny z ustawą z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt. Warto w tym miejscu przypomnieć także treść § 7 rozporządzenia, zgodnie z którym zwierzęta unieruchamia się w sposób zapobiegający zadawaniu im bólu, cierpień lub urazów. Kończyn zwierząt nie krępuje się, a zwierząt przed ogłuszeniem lub uśmierceniem nie podwiesza się. Bydło poddawane ubojowi zgodnie z obyczajami religijnymi zarejestrowanych związków wyznaniowych jest unieruchamiane przy użyciu mechanicznych urządzeń służących do krępowania. Drób lub króliki można podwieszać przed ogłuszeniem, przy czym podczas ich ogłuszania ciało zwierzęcia powinno być rozluźnione w celu zapewnienia całkowitego i natychmiastowego pozbawienia wrażliwości na ból. Nie jest podwieszeniem trzymanie zwierząt w urządzeniach unieruchamiających. Zwierzęta, które ogłusza się z zastosowaniem mechanicznych lub elektrycznych urządzeń przykładanych do głowy, unieruchamia się w taki sposób, aby efekt ogłuszenia został osiągnięty w jak najkrótszym czasie. Do ogłuszania koni lub bydła mogą być stosowane urządzenia ograniczające ruchy głowy. Niedopuszczalne jest stosowanie urządzeń do elektronarkozy w celu unieruchamiania i przepędzania zwierząt. Powyższe „zabiegi” nie były jednak stosowane przy rytualnym uboju zwierząt.

    Wg Trybunały Konstytucyjnego „Rozporządzenie, które ma służyć wykonaniu ustawy i realizacji jej celów, nie może być z nią sprzeczne. Przepis ustawy z 1997 r. o ochronie zwierząt jest jednoznaczny pozwala na uśmiercanie w zwierząt kręgowych tylko po uprzednim pozbawieniu ich świadomości.”.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE