- Reklama -
wtorek, 23 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoCzasowe wstrzymanie finansowania partii politycznych z budżetu

    Czasowe wstrzymanie finansowania partii politycznych z budżetu

    Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami ustawy o partiach politycznych, partia polityczna, która w wyborach do Sejmu samodzielnie tworząc komitet wyborczy otrzymała w skali kraju, co najmniej 3% ważnie oddanych głosów na jej okręgowe listy kandydatów na posłów albo w wyborach do Sejmu weszła w skład koalicji wyborczej, której okręgowe listy kandydatów na posłów otrzymały w skali kraju co najmniej 6% ważnie oddanych głosów, ma prawo do otrzymywania przez okres kadencji Sejmu subwencji z budżetu państwa na działalność statutową. Subwencja ta przysługuje począwszy od 1 stycznia roku następującego po roku, w którym odbyły się wybory, i wypłacana jest do końca roku, w którym odbywają się kolejne wybory. Jeżeli kadencja Sejmu ulegnie skróceniu, wówczas prawo do subwencji przysługujących partiom politycznym wygasa z końcem kwartału, w którym zakończyła się kadencja Sejmu. Wysokość rocznej subwencji dla danej partii obliczana jest zgodnie ze wzorem określonym w art. 29 ustawy o partiach politycznych. Subwencja ta wypłacana jest danej partii politycznej w czterech kwartalnych ratach, w terminie do końca miesiąca następującego po każdym kwartale.
     
    Przewidziane w projekcie rozwiązania zakładają wstrzymanie wypłacania subwencji dla partii politycznych przysługujących za okres od 1 kwietnia 2009 r. do dnia 31 grudnia 2010 r. Raty subwencji za pierwszy kwartał 2009 r. będą wypłacone zgodnie z dotychczasowymi zasadami. Za rok 2010 subwencje nie będą wypłacane w ogóle. W roku 2010 partie polityczne nie będą składały wniosku o wypłatę subwencji, a także nie będą składały do Państwowej Komisji Wyborczej corocznej informacji finansowej o otrzymanej subwencji i poniesionych z niej wydatkach, chyba że nadal korzystają ze środków pochodzących ze wcześniej otrzymanych subwencji. Uchwalenie projektowanych rozwiązań przyniesie pozytywne skutki społeczne, gospodarcze i finansowe. Partie polityczne nie mogą „żyć w oderwaniu od rzeczywistości budżetowej” i w dobie trudnego budżetu nie mogą być jedynymi podmiotami w Polsce, które nie odczuwałyby skutków kryzysu gospodarczego i spowodowanego tym zmniejszenia dochodów budżetowych.
     
    Przyjęcie zaproponowanych rozwiązań przyniesie znaczne oszczędności budżetu państwa. W ustawie budżetowej na rok 2009 na subwencje dla partii politycznych przewidziane jest 138 mln złotych. Niewypłacenie subwencji za drugi, trzeci i czwarty kwartał roku 2009 przyniesie oszczędności w wysokości ok. 90 mln złotych. Biorąc pod uwagę wysokość rocznych wydatków na subwencję dla partii politycznych, można założyć, że rezygnacja przez partie polityczne z subwencji przez okres prawie dwóch lat powinna przynieść oszczędności w wysokości około 220 mln złotych. Oznacza to, że – w przypadku konieczności pokrywania wielu wydatków budżetowych przychodami uzyskanymi z emisji obligacji i bonów skarbowych, co jest spowodowane zmniejszonymi dochodami podatkowymi – o tyle mniejsze w tym okresie będą pożyczkowe potrzeby budżetu państwa, co przyniesie pozytywne skutki gospodarcze w postaci większej ilości środków przeznaczanych przez banki na kredyty dla przedsiębiorców, a nie na wykup skarbowych papierów wartościowych. Ponadto przyjęcie projektowanych rozwiązań przyniesie oszczędności budżetowe, w związku z czym nie ma potrzeby wskazywania źródeł finansowania.
     
    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE