Jesteś tutaj:
Prawo finansowe
07.04.2014 - Rafał Rodzeń
Kliknij, aby ocenić:
 
5/1
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.
Jeżeli interesuje Cię uaktualnienie poniższego tekstu pod kątem obowiązującego stanu prawnego - kliknij w link (funkcja dostępna tylko dla zarejestrowanych Użytkowników).

Brałeś kredyt? Zobacz jak zatrzeć tę informację

Informacje na temat zaciąganych kredytów są bardzo ważne dla każdej instytucji finansowej, w której zechcemy wziąć kolejną pożyczkę. Jeśli okażemy się nierzetelnym kredytobiorcą, który nie spłaca zaciągniętego długu, o nowym kredycie będziemy musieli zapomnieć. Z drugiej strony, jeżeli wywiązaliśmy się z umowy kredytowej w całości, możemy skutecznie domagać się wyczyszczenia naszej historii kredytowej – po to, aby mieć od nowa czyste konto.

Zaciągnięcie jakiegokolwiek kredytu wiąże się z wpisaniem naszych danych do Biura Informacji Kredytowej. Banki i inne instytucje finansowe mogą bowiem gromadzić i udostępniać dane kredytowe swoich klientów, głównie ze względu na poprawną weryfikację danej osoby, gdyby zechciała ona zaciągnąć w przyszłości kolejne zobowiązanie finansowe. BIK zawiera podstawowe informacje w zakresie kwoty zaciągniętego kredytu, terminowości wpłat poszczególnych rat kredytowych, a także nierzetelność kredytobiorcy, jeśli tylko taka będzie miała miejsce.

 

 

Kwestia danych kredytowych została szczegółowo uregulowana w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe. Zgodnie z treścią art. 105 ust. 4 powyższego aktu prawnego, banki mogą, wspólnie z bankowymi izbami gospodarczymi, utworzyć instytucje upoważnione do gromadzenia, przetwarzania i udostępniania:

 • bankom - informacji stanowiących tajemnicę bankową w zakresie, w jakim informacje te są potrzebne w związku z wykonywaniem czynności bankowych oraz w związku ze stosowaniem metod statystycznych;
 • innym instytucjom ustawowo upoważnionym do udzielania kredytów - informacji stanowiących tajemnicę bankową w zakresie, w jakim informacje te są niezbędne w związku z udzielaniem kredytów, pożyczek pieniężnych, gwarancji bankowych i poręczeń;
 • instytucjom kredytowym - informacji stanowiących tajemnicę bankową w zakresie niezbędnym do oceny ryzyka kredytowego konsumenta, o którym mowa w art. 9 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim.

 

Ustawodawca przewidział, że zgromadzone w BIK dane dotyczące konkretnej osoby mogą zostać usunięte. Dane – jeśli w ocenie banku lub SKOK-u zaistnieje do tego podstawa prawna lub faktyczna - mogą być usunięte tylko na pisemny wniosek tego banku lub SKOK-u – jako dysponenta danych i pierwotnego administratora. Również w przypadku jeśli dane są niepoprawne lub nieaktualne – na pisemny wniosek banku lub SKOK- u BIK zobowiązany jest do ich poprawienia.

 

Warto podkreślić, że usunięcie danych z BIK nie jest zadaniem trudnym, jak może wydawać się na pierwszy rzut oka. Tym samym nie musimy korzystać z pomocy prawników, aby skutecznie usunąć z właściwego rejestru bankowego informacje kredytowe, które dotyczą naszej osoby. Pismo wnoszone do instytucji finansowej w związku z żądaniem usunięcia naszych danych z rejestru kredytowego nie musi być sporządzone na jakimkolwiek formularzu, wystarczy także zwykłe określenie swojego żądania – bez zbędnych ozdobników czy powoływania się na określone przepisy Prawa bankowego (instytucja finansowa ma bowiem obowiązek działania w zgodzie w obowiązującym prawem i sama musi wiedzieć jaka jest podstawa do usunięcia danych z BIK). Pamiętajmy przy tym, że usunięcia danych związanych z określonym kredytem może nastąpić wyłącznie wtedy, gdy zaciągnięte zobowiązanie zostanie uregulowane w całości. Jeżeli zatem nie spłaciliśmy naszego długu w choćby niewielkiej części, możliwość usunięcia danych z BIK będzie po prostu niemożliwa.

 

Na zakończenie ważna informacja – jeśli instytucja finansowa odmówi usunięcia danych kredytobiorcy w związku z tym, że opóźnienia w spłacie kredytu przekroczyły 60 dni , przy jednoczesnym nie dopełnieniu przez nią obowiązku informacyjnego w zakresie zamiaru przetwarzania danych bez zgody kredytobiorcy lub zobowiązanie zostało całkowicie uregulowane w terminie do 30 dni od daty otrzymania takiego powiadomienia - można się na tej podstawie odwołać od takiej decyzji.

Autor/Źródło: Rafał Rodzeń



Szukasz porady prawnej?
Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
 • Google+
® 2008 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.