- Reklama -
czwartek, 18 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoGorące tematyPolacy wolą jednak OFE

    Polacy wolą jednak OFE

    Decydując się na ZUS otrzymujemy zapewnienie stabilnej, choć wyjątkowo niskiej emerytury w przyszłości. Z kolei jeżeli wybierzemy także OFE, to nasze świadczenia będą co prawda wyższe (choć niewiele), jednak nie mamy pełnej gwarancji, że je uzyskamy (OFE są dużo bardziej ryzykowne pod względem inwestycyjnym). Politycy przekonują do wyboru ZUS, choć widząc podejmowane przez nich działania powinniśmy zastanowić się czy z takiej rady w ogóle skorzystać. Specjaliści finansowi twierdzą zaś, że wybór będzie dokonany pomiędzy mniejszym, a większym złem, ponieważ emerytury obecnie pracujących Polaków będą tak niskie, że nie da się za nie godnie wyżyć. W związku z tym namawiani jesteśmy do oddzielnego inwestowania i wypracowywania dodatkowej emerytury będącej uzupełnieniem tej państwowej.

    Wg badania przeprowadzonego przez portal www.zus.pox.pl, aż 57,5% respondentów chce pozostać przy OFE. Tylko 22,8% Polaków chciałoby, aby część ich składki emerytalnej trafiło wyłącznie do ZUS. Wpływ na taki wynik ma z pewnością duża nieufność do ZUS i pogarszający się z roku na rok stan finansów i świadczeń emerytalno – rentowych. Ostatecznie emerytura z dwóch źródeł jest pewniejsza, niż z jednego, nawet jeśli oznaczałoby to mniejsze świadczenie w przyszłości.

    Przypomnijmy, że konieczność dokonania wyboru pomiędzy ZUS a OFE zawdzięczamy ustawie o zmianie niektórych ustaw w związku z określeniem zasady wypłaty emerytur ze środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych. Nowe przepisy spowodowały, że od lutego bieżącego roku otwarte fundusze emerytalne przekazały do ZUS aż 51,5% jednostek rozrachunkowych każdego członka na dzień 31 stycznia 2014 r. Pamiętajmy także, że składki od obecnych członków otwartych funduszy emerytalnych będą jednak przekazywane do OFE jedynie za okres do dnia 30 czerwca 2014 r. Cała sprawa dotyczy przekazywania części składki emerytalnej w wysokości 2,92% osiąganego wynagrodzenia brutto do odpowiedniej instytucji.

    Wracając jednak do badania przeprowadzonego przez www.zus.pox.pl – 10% ankietowanych nie wiem jakiego wyboru powinna dokonać, a 9,7% odpowiada, że w ogóle ich to nie interesuje. Dodajmy, że brak podjęcia decyzji do końca lipca b.r. skutkuje wyrażeniem woli o przekazywaniu składki emerytalnej wyłącznie do ZUS (rezygnujemy zatem z OFE). Na szczęście podjęta (czy niepodjęta) decyzja może być modyfikowana, najwcześniej jednak 1 kwietnia 2016 r., a później co 4 kolejne lata.

    Jeśli chcecie pozostać przy formie ZUS i OFE, wypełnijcie specjalne oświadczenie i zanieście je do właściwego oddziału ZUS (można to zrobić osobiście, listem poleconym czy też drogą elektroniczną). Wzór oświadczenia możecie ściągnąć za darmo z naszego serwisu.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE