Jesteś tutaj:
Prawo finansowe
15.01.2014 - Rafał Rodzeń
Kliknij, aby ocenić:
 
5/2
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.
Jeżeli interesuje Cię uaktualnienie poniższego tekstu pod kątem obowiązującego stanu prawnego - kliknij w link (funkcja dostępna tylko dla zarejestrowanych Użytkowników).

Kredyt za zgodą czy bez zgody małżonka?

Małżonkowie, zgodnie z obowiązującym prawem, mają takie same prawa i obowiązki. Ma to doniosłe znaczenie przede wszystkim w sytuacjach, w których dochodzi do zaciągnięcia zobowiązania przez jednego z nich. W przypadku długów znacznej wartości, konieczna wydaje się być zgoda drugiego małżonka. Czy taka reguła jest stosowana także w przypadku kredytów? Jak się okazuje nie do końca.

Wzięcie kredytu bez zgody współmałżonka, a nawet wbrew jego woli jest na gruncie obowiązujących przepisów prawnych jak najbardziej możliwe. Wiąże się to jednak z szeregiem różnych konsekwencji prawnych.

 

 

Po pierwsze, kredyt bez zgody czy nawet wiedzy drugiego małżonka można zaciągnąć, gdy pomiędzy małżonkami istnieje ustrój rozdzielności majątkowej – w celu powstania takiego właśnie małżeńskiego ustroju majątkowego należy zawrzeć właściwą umowę w formie aktu notarialnego. Warto pamiętać, że sam fakt zawarcia małżeństwa powoduje powstanie z mocy samego prawa ustawowego ustroju majątkowego opierającego się na majątku wspólnym małżonków. Przy zawieraniu umowy kredytu bank będzie brał pod uwagę zaświadczenia o zarobkach jedynie tego małżonka, który stara się o uzyskanie kredytu – sytuacja drugiego małżonka nie jest w ogóle brana pod uwagę. Jeżeli zdarzy się, że kredytobiorca nie będzie mógł spłacić kredytu, to bank i komornik w postępowaniu egzekucyjnym nie mają prawa zająć mienia należącego do małżonka, który kredytu nie zaciągnął. Nie wolno jednak brać kredytów z zamiarem późniejszego ich nie spłacania i doprowadzenia do powstania małżeńskiej rozdzielczości majątkowej celem uniknięcia spłaty, ponieważ stanowi to karalne wyłudzenie.

 

Druga sytuacja dotyczy zaciągnięcia zobowiązania kredytowego bez zgody lub wiedzy małżonka, podczas gdy w małżeństwie obowiązuje ustrój wspólności majątkowej. Zgodnie z treścią art. 41 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, zaciągnięcie jakiegokolwiek zobowiązania bez wymaganej ku temu zgody drugiego małżonka (a takim jest co do zasady wzięcie kredytu bankowego), skutkuje tym, iż wierzyciel (w naszym przypadku bank) ma prawo żądać zaspokojenia z majątku osobistego dłużnika (kredytobiorcy), jego wynagrodzenia za pracę, dochodów uzyskanych przez niego z tytułu prowadzenia innej działalności zarobkowej, korzyści uzyskanych m.in. z praw autorskich i praw twórcy, a także z przedmiotów majątkowych wchodzących w skład przedsiębiorstwa, jeżeli wierzytelność powstała w związku z prowadzonym przedsiębiorstwem.

 

Autor/Źródło: Rafał Rodzeń1 2 DALEJ
Szukasz porady prawnej?
Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
 • Google+
® 2008 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.