- Reklama -
środa, 27 marca 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoPomoc w spłacie kredytów mieszkaniowych

    Pomoc w spłacie kredytów mieszkaniowych

    Przedłożony projekt ustawy przyczyni się do ustabilizowania sytuacji finansowej osób obciążonych zobowiązaniami kredytowymi, które utraciły zatrudnienie lub inną pracę zarobkową. Warunkiem otrzymania pomocy w spłacie kredytów mieszkaniowych będzie zarejestrowanie się w urzędzie pracy i uzyskanie prawa do zasiłku dla bezrobotnych. Osoby uprawnione będą mogły skorzystać z okresowej pomocy zwrotnej, polegającej na spłacie raty kapitałowej kredytu mieszkaniowego wraz z należnymi odsetkami bieżącymi.
     
    O otrzymanie tej pomocy będą mogły ubiegać się osoby, które po 1 lipca 2008 r. utraciły pracę. Chodzi również m.in. o pracę lub świadczenie na podstawie umów cywilno-prawnych, w tym umowy agencyjnej, umowy zlecenia, umowy o dzieło. Do listy osób uprawnionych będą należeć także ci, którzy – zakończywszy prowadzenie działalności gospodarczej jako przedsiębiorcy niezatrudniający pracowników – zarejestrowali się jako bezrobotni z prawem do zasiłku. Pomocą objęci będą również małżonkowie posiadający wspólnotę majątkową, jeżeli pracę utracił współmałżonek niebędący kredytobiorcą. Określono, że wysokość pomocy nie może przekroczyć 1,2 tys. zł miesięcznie w okresie 12 miesięcy. Wnioski o przyznanie pomocy mogą być składane do 31 grudnia 2010 r. Pomoc będzie wypłacana z Funduszu Pracy, którego celem jest łagodzenie skutków bezrobocia. Przyjmuje się, że środki na realizację zobowiązań pochodzić będą z wpływów z prywatyzacji mienia Skarbu Państwa.
    Decyzję o przyznaniu wsparcia finansowego na spłatę kredytu mieszkaniowego ma przyznawać starosta, a wniosek należy składać do urzędu pracy, w którym dana osoba jest zarejestrowana. Starosta określi również wysokość wsparcia, jako równowartość maksymalnie 12-miesięcznych rat kapitałowych i odsetkowych kredytu na podstawie harmonogramu ich płatności. Raty będą dokonywane przez Bank Gospodarstwa Krajowego na rachunek instytucji, w której kredyt zaciągnięto.
    Ponadto w projekcie ustawy przyjęto, że czynniki takie jak: utrata statusu bezrobotnego, zbycie przedmiotu kredytowania, wypowiedzenie umowy kredytu mieszkaniowego oraz podjęcie czynności egzekucyjnych będą skutkować zakończeniem udzielania pomocy. Zgodnie z przepisami projektu, zwrot udzielonej pomocy będzie rozpoczynał się po upływie 2 lat od zaprzestania płatności rat pomocy. Zwrot ten ma być nieoprocentowany i rozłożony równomiernie w ciągu 8 lat po upływie karencji. Przewidziano także, że starosta może odroczyć termin płatności, rozłożyć na raty, umorzyć w całości lub w części spłatę zobowiązania, np. w przypadkach utrzymującej się trudnej sytuacji materialnej.
     
    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE