- Reklama -
środa, 27 marca 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPodatkiZwolnienie od podatku od nieruchomości

    Zwolnienie od podatku od nieruchomości

    Udzielana pomoc może być obliczana w odniesieniu do kosztów inwestycji w środki trwałe oraz w wartości niematerialne i prawne, które są związane z realizacją nowej inwestycji, lub kosztów utworzenia miejsc pracy związanych z realizacją nowej inwestycji. Pomoc przysługuje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano zgłoszenia – w odniesieniu do przedmiotów opodatkowania objętych obowiązkiem podatkowym w dniu dokonania zgłoszenia, bądź od dnia powstania obowiązku podatkowego, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych – w odniesieniu do przedmiotów opodatkowania, od których obowiązek podatkowy powstał po dniu dokonania zgłoszenia. Pomoc przysługuje do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym przekroczono maksymalną intensywność pomocy.

    Do kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą zalicza się cenę nabycia prawa własności gruntów lub prawa ich wieczystego użytkowania, cenę nabycia albo koszt wytworzenia środków trwałych, takich jak budowle i budynki, oraz ich wyposażenie związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, w szczególności: maszyny i urządzenia, w tym systemy i sieci teleinformatyczne, środki transportu, narzędzia, przyrządy i aparaturę, wyposażenie techniczne do prac biurowych. Art. 6 rozporządzenia wymienia również cenę nabycia wartości niematerialnych i prawnych związanych z transferem technologii polegających na uzyskaniu patentu, nabyciu licencji lub nieopatentowanego know-how, jeżeli spełniają one łącznie następujące warunki:

    • będą wykorzystywane przez przedsiębiorcę otrzymującego pomoc wyłącznie w przedsiębiorstwie, w którym jest realizowana inwestycja,
    • będą podlegać amortyzacji zgodnie z przepisami ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości,
    • będą nabyte od osób trzecich na warunkach rynkowych,
    • będą stanowić aktywa przedsiębiorstwa, w którym jest zlokalizowana inwestycja, i pozostaną w nim przez okres, co najmniej 5 lat, a w przypadku małych i średnich przedsiębiorców, co najmniej 3 lat.

    Ponadto do kosztów kwalifikujących się do objęcia przepis rozporządzenia zalicza również koszty związane z najmem lub dzierżawą gruntów, budynków i budowli – pod warunkiem, że okres najmu lub dzierżawy trwa co najmniej 5 lat, a w przypadku MŚP co najmniej 3 lata, licząc od przewidywanego terminu zakończenia nowej inwestycji oraz cenę nabycia aktywów innych niż grunty, budynki i budowle, objętych najmem lub dzierżawą z obowiązkiem ich nabycia z upływem okresu najmu lub dzierżawy. W przypadku przedsiębiorców innych niż małych i średnich przedsiębiorców koszty inwestycji w wartości niematerialne i prawne kwalifikują się do objęcia pomocą do wysokości 50 % całkowitych kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą. Aktywa nabywane przez przedsiębiorców powinny być nowe. Warunek ten nie dotyczy małych i średnich przedsiębiorców oraz nabycia przedsiębiorstwa. W przypadku przedsiębiorcy wykonującego działalność gospodarczą w sektorze transportu do kosztów inwestycji kwalifikujących się do objęcia pomocą nie zalicza się wydatków na zakup środków transportu. Natomiast w przypadku, gdy przed nabyciem przedsiębiorstwa w stosunku do jego składników udzielono już pomocy publicznej, ceny nabycia tych składników nie zalicza się do kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą. Do kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą, zalicza się również dwuletnie koszty wynagrodzenia brutto przed opodatkowaniem podatkiem dochodowym oraz opłacone od tego wynagrodzenia obowiązkowe składki, w szczególności na ubezpieczenia społeczne, ponoszone przez przedsiębiorcę od dnia zatrudnienia pracowników.

    Warunkiem udzielenia pomocy jest dokonanie, przed rozpoczęciem realizacji inwestycji, zgłoszenia właściwemu organowi podatkowemu zamiaru korzystania z pomocy, w trybie i formie określonych uchwałą rady gminy oraz zobowiązanie się przedsiębiorcy do pokrycia, co najmniej 25 % kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą ze środków własnych lub z zewnętrznych źródeł finansowania, przy czym przez środki własne lub pochodzące z zewnętrznych źródeł finansowania należy rozumieć środki, które nie zostały uzyskane przez przedsiębiorcę w związku ze wsparciem ze środków publicznych – w przypadku pomocy na inwestycje w środki trwałe oraz w wartości niematerialne i prawne, które są związane z realizacją nowej inwestycji. Do warunków udzielenia pomoc trzeba również utrzymanie inwestycji w danym regionie przez okres, co najmniej 5 lat, a w przypadku małych i średnich przedsiębiorców, co najmniej 3 lat, od dnia zakończenia jej realizacji oraz utworzenie nowych miejsc pracy w okresie 3 lat od dnia zakończenia inwestycji i utrzymanie zatrudnienia na poziomie nie niższym niż średnia z 12 miesięcy poprzedzających utworzenie miejsc pracy oraz utrzymanie nowo utworzonych miejsc pracy w związku, z którymi została udzielona pomoc, przez okres, co najmniej 5 lat, a w przypadku małych i średnich przedsiębiorców co najmniej 3 lat, od dnia ich utworzenia – w przypadku pomocy na utworzenia miejsc pracy związanych z realizacją nowej inwestycji. Do kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą zalicza się koszty poniesione po dokonaniu zgłoszenia.

    www.SerwisPrawa.pl

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE