- Reklama -
sobota, 20 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPodatkiUważaj co wieziesz w bagażu przy wyjazdach zagranicznych?

    Uważaj co wieziesz w bagażu przy wyjazdach zagranicznych?

    Przepisy odmiennie regulują kwestie przywozu określonych towarów z terenu Państw trzecich (spoza Unii Europejskiej), a odmiennie z terytorium Państw członkowskich. W przypadku osób przyjeżdżających z państw trzecich, co do zasady zwolnione z należności celnych przywozowychtowary znajdujące się w bagażu osobistym tych podróżnych

    a) w transporcie lądowym – do równowartości 300 euro;

    b) w transporcie lotniczym i morskim – do równowartości 430 euro.

     

    Do tych wartości nie wlicza się wartości leków (produktów leczniczych), które jednak są niezbędne dla potrzeb podróżnego, a także wartości bagażu osobistego, importowanego czasowo lub importowanego po jego czasowym wywozie, wartości paliwa znajdującego się w standardowym zbiorniku dowolnego pojazdu silnikowego oraz paliwa znajdującego się w przenośnym kanistrze, którego ilość nie przekracza 10 litrów (paliwa te również stanowią bagaż podróżnego).

     

     

    Wyroby tytoniowe

     

    Podróżny może wwieźć wyroby tytoniowe, jeżeli są przywożone w transporcie lotniczym lub w transporcie morskim przez podróżnego, który ukończył 17 lat:

    1. papierosy – 200 sztuk
    2. lub cygaretki (cygara o masie nie większej niż 3g/sztukę) – 100 sztuk,
    3. lub cygara – 50 sztuk,
    4. lub tytoń do palenia – 250 g,

    Jeżeli wyroby tytoniowe są przewożone w transporcie innym niż lotniczy lub morski przez podróżnego, który ukończył 17 lat:

    1. papierosy – 40 sztuk
    2. lub cygaretki (cygara o masie nie większej niż 3g/sztukę) – 20 sztuk,
    3. lub cygara – 10 sztuk,
    4. lub tytoń do palenia – 50 g,


    Napoje alkoholowe

     

    Podróżny może wwieźć napoje alkoholowe jeżeli są przywożone przez podróżnego, który ukończył 17 lat:

    1. napoje powstałe w wyniku destylacji i wyroby spirytusowe o mocy objętościowej alkoholu powyżej 22 %, alkohol etylowy nieskażony o mocy objętościowej alkoholu wynoszącej 80 % i więcej (np. wódka) – 1 litr
    2. lub alkohol i napoje alkoholowe o mocy objętościowej alkoholu nieprzekraczającej 22 % (np. likiery) – 2 litry,
    3. i wina niemusujące – 4 litry, i
    4. piwo – 16 litrów,

    Powyższe normy są niższe w przypadku osób, które zamieszkują w strefie nadgranicznej lub są pracownikami zatrudnionymi w tej strefie. Osoby te mogą przewieźć nie więcej niż 0,5 litra wódki lub wino niemusujące także w ilości 0,5 litra, i dwa litry piwa.

     

    Zwolnienie w ramach tych norm można stosować do dowolnego połączenia tych wyrobów tytoniowych lub alkoholowych, jednakże suma wartości procentowych wykorzystywanych z poszczególnych zwolnień nie może przekraczyc 100 %.

     

     

    Przewóz pieniędzy i złota

     

    Przewóz dewiz także objęty jest ograniczeniami. Przede wszystkim każda osoba podróżująca ma obowiązek zgłaszać, w formie pisemnej, organom celnym lub organom Straży Granicznej przywóz do kraju oraz wywóz za granicę złota dewizowego lub platyny dewizowej, bez względu na ilość, a także krajowych lub zagranicznych środków płatniczych, jeżeli ich wartość przekracza łącznie równowartość 10.000 euro. Powyższy zakaz nie dotyczy przekraczania granicy państwowej z innymi państwami obszaru Schengen.

     

     

    Inne rzeczy

     

    Przywóz wielu towarów z krajów trzecich na obszar celny Wspólnoty Europejskiej uzależniony jest od spełnienia dodatkowych – poza formalnościami celnymi – wymagań nie mających charakteru fiskalnego. Takim wymogiem jest np. obowiązek przeprowadzenia kontroli granicznej przez wyspecjalizowane służby (chodzi o kontrolę sanitarną, weterynaryjną czy fitosanitarną itp.) oraz konieczność posiadania określonych prawem dokumentów (zezwoleń, licencji, certyfikatów). W szczególności ograniczenia obejmują żywność; produkty lecznicze. Produktów leczniczych nie można – bez zgody Ministra Zdrowia – przywieźć na terytorium Polski. Jedynie dopuszczalne jest przywiezienie pięciu najmniejszych opakowań w przypadku produktów leczniczych, które nie są sprzedawane w Polsce, a koniecznych podróżnemu.

     

    Zwierzęta
    Zwierzęta domowe, towarzyszące podróżnym (psy, koty, fretki, w liczbie nieprzekraczającej 5 sztuk zwierząt) mogą być przywożone do Polski, pomiędzy państwami członkowskimi Unii oraz wywożone poza UE na następujących warunkach:

    1. zwierzę musi posiadać identyfikator (elektroniczny lub w postaci tatuażu – wymagania w tym zakresie ustalają poszczególne państwa)
    2. zwierzę musi być zaszczepione przeciwko wściekliźnie;
    3. musi posiadać dokumenty potwierdzające fakt szczepienia (paszport zwierząt lub świadectwo weterynaryjne).

    W przypadku przywozu – w zależności od tego z jakiego państwa trzeciego do jakiego państwa członkowskiego UE przywożone są zwierzęta, wymagania te mogą być rozszerzone o obowiązek elektronicznej identyfikacji, przeprowadzenie badania efektywności szczepienia lub kwarantannę.
    W przypadku podróży pomiędzy państwami członkowskimi UE zwierzę musi posiadać elektroniczny czip, paszport zwierząt, wydawany przez urzędowego lekarza weterynarii oraz musi być zaszczepione przeciwko wściekliźnie. Informacje o szczepieniu zawarte są w paszporcie zwierzęcia.

     

    Okazy gatunków zagrożonych wyginięciem

     

    Przywóz z krajów trzecich na teren Unii Europejskiej jak i wywóz z Unii Europejskiej okazów rośli i zwierząt będących lub pochodzących z gatunków zagrożonych wyginięciem (wymienionych w postanowieniach Konwencji Waszyngtońskiej – CITES) możliwy jest na podstawie wydanych wcześniej odpowiednich zezwoleń i świadectw – zwanych dokumentami CITES (dokumenty te wydawane są przez Organy Administracyjne CITES odpowiednich państw). Brak takich dokumentów podczas przewozu powoduje konsekwencje karne związane z popełnieniem przestępstwa.

    Jakie gatunki są chronione i jakich nie należy nabywać i przewozić przez granicę:

    1. kawior;
    2. skóry lub wyroby ze skór dzikich kotów, niedźwiedzi, wilków;
    3. wypchane ptaki drapieżne,
    4. wyroby wykonane ze skór węży, krokodyli lub waranów;
    5. naturalne medykamenty i produkty lecznicze (maści, balsamy itp.) zawierające pochodne z niedźwiedzi, pijawek lekarskich i innych zwierząt;
    6. koralowce, muszle, wszelkie pamiątki turystyczne takiej na przykład jak nalewki na kobrach lub innych wężach.

    Pełna lista gatunków objętych ochroną znajduje się w załączniku do rozporządzenia Rady (WE) nr 338/97. Szczegółowe informacje znajdują się na stronach internetowych Ministerstwa Środowiska: www.mos.gov.pl).

     

    Źródło MF

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE