- Reklama -
czwartek, 18 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoZaległy podatek - obliczanie odsetek

    Zaległy podatek – obliczanie odsetek

    Odsetki od zaległego podatku

    Według obowiązującej reguły, odsetki od zaległego podatku winien obliczyć sam podatnik. Może to również być osoba wskazana przez podatnika jako odpowiedzialna za zaległości. Wyliczoną sumę należy wpłacić na odpowiednie konto bez uprzedniego wezwania do zapłaty. Obowiązująca aktualnie stawka odsetek od podatku określona jest w „Obwieszczeniu Ministra Finansów z 9 lipca 2013 r. w sprawie stawki odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych oraz obniżonej stawki odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych”.

    Termin naliczania odsetek podatkowych:

    •  dzień, który następuje po upływie terminu płatności,
    •  termin wpłaty należności na rachunek organu podatkowego.

    Powyższe założenia dotyczą również rat oraz zaliczek na podatek nieopłaconych w terminie.

    Aby najprościej obliczyć należne odsetki, wystarczy skorzystać z któregoś kalkulatora odsetkowego. Są one dostępne na wielu stronach internetowych.

    Zdarzają się również przypadki, w których to organ podatkowy jest odpowiedzialny za obliczenie wysokości odsetek od zaległego podatku. Mają one miejsce wówczas, gdy organ wykryje (po zakończeniu roku podatkowego) nieterminowe uregulowanie należnego podatku, lub zaniżenie wartości należnej. Urząd wylicza odsetki od wysokości zaliczki na podatek.

    Co istotne, odroczenie lub rozłożenie na raty należnego podatku również wiąże się z naliczeniem odpowiednich odsetek.

    Stawki odsetek

    Wysokość odsetek za zwłokę w uregulowaniu należności podatkowych to 10% zaległej sumy (w skali roku). Istnieje jeszcze obniżona stawka odsetek za zwłokę. Można ją zastosować wówczas, gdy złożona zostanie korekta deklaracji podatkowej, a także uzasadnienie owej korekty, natomiast cała należna suma podatku zostanie uiszczona w ciągu 7 dni (od złożenia korekty). Obniżona stawka to 7,5% zaległej kwoty.

    Obniżonej stawki odsetek za zwłokę w podatku nie można zastosować, gdy korektę deklaracji złożono po:

    •  podjęciu przez organ podatkowy czynności sprawdzających,
    •  otrzymaniu przez podatnika zawiadomienia o nadchodzącej kontroli podatkowej,
    •  zakończeniu kontroli podatkowej.


    Odroczenie terminu zapłaty podatku

    W niektórych przypadkach możliwe jest odroczenie terminu zapłaty podatku. Na wniosek podatnika organ podatkowy może podjąć taką właśnie decyzję, musi jednak mieć ku temu wyraźny powód podparty np. interesem państwowym. Decyzja może dotyczyć zarówno zmiany terminu zapłaty podatku, rozłożenia należności na raty, a także zmiany terminu zapłaty/rozłożenie an raty naliczonej zaległości i odsetek od niej. W powyższych przypadkach podatnik musi zapłacić tzw. opłatę prolongacyjną, wynoszącą 50% z obowiązującej stawki odsetek. Opłatę tą określa organ podatkowy.

    Zarówno w przypadku odsetek za zwłokę, jak również opłaty prolongacyjnej, naliczone sumy ulegają zaokrągleniu. Pomijane są końcówki mniejsze niż 50 gr, natomiast kwoty większe zaokrąglane są do pełnej sumy.

    Hanna Liczner – Kierownik Biura Obsługi Klientów serwisu ifirma.pl.

    ifirma.pl 

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE