- Reklama -
czwartek, 28 marca 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPodatkiOpodatkowanie sprzedaży samochodu w 2014 r.

    Opodatkowanie sprzedaży samochodu w 2014 r.

    Od 1 stycznia 2014 r. obowiązują nowe przepisy podatkowe ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (ustawa o VAT). Część z nich znacząco zmienia kwestię podatkową w przypadku sprzedaży samochodu. Ogólnie rzecz ujmując, jeśli od zakupu samochodu osobowego przysługiwało ograniczone prawo do odliczenia VAT (60% kwoty podatku, nie więcej niż 6.000 zł), sprzedaż tego samochodu jest zwolniona z VAT. Natomiast jeżeli w ogóle podatnikowi prawo do odliczenia nie przysługiwało – sprzedaż należy opodatkować.

    Zgodnie z treścią art. 43 ust. 1 pkt 2 w/w aktu prawnego, od podatku zwalnia się dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Innymi słowy oznacza to, że sprzedaż samochodu, od zakupu którego odliczenie VAT było limitowane, jest zwolniona z VAT, bez względu na to, jak długo ten samochód był wykorzystywany w działalności gospodarczej.

    Sprzedajesz lub kupujesz samochód? Bezpłatną umowę pobierz z Legalus.pl! »

    Jeżeli od zakupu samochodu podatnik odliczył część VAT, zastosowanie zwolnienia z VAT do sprzedaży tego samochodu może wiązać się z koniecznością dokonania korekty podatkowej w zakresie odliczonego podatku. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ mamy do czynienia ze zmianą przeznaczenia auta – samochód wykorzystywany dotychczas w działalności opodatkowanej przechodzi do działalności nieopodatkowanej, a więc zwolnionej z podatku VAT. Jeżeli wartość początkowa naszego pojazdu przekracza 15.000 zł, będzie trzeba skorygować podatek o 1/5 za każdy rok pozostający do końca tzw. "okresu korekty" (okres ten liczy się od roku oddania samochodu do użytkowania). Natomiast jeżeli wartość początkowa nie przekracza powyższej granicy, trzeba będzie skorygować cały odliczony VAT, ale tylko w przypadku, gdy do sprzedaży dojdzie przed upływem 12 miesięcy od oddania samochodu do użytkowania.

    Jak zaznacza serwis „Gofin.pl” – „W przypadku zakupu samochodów osobowych (i niektórych innych pojazdów samochodowych) generalnie przysługuje prawo do odliczenia 60% kwoty podatku wykazanej w fakturze, nie więcej niż 6.000 zł (z wyjątkami, które tu pomijamy). Sprzedaż takich samochodów jest natomiast zwolniona z VAT. Podstawą tego zwolnienia jest od 1 stycznia 2014 r. § 3 ust. 1 pkt 20 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 grudnia 2013 r. w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania tych zwolnień. W stanie prawnym obowiązującym przed 1 stycznia 2014 r. obowiązywało podobne zwolnienie, z tym dodatkowym warunkiem, że stosowało się je tylko do towarów używanych, czyli ruchomości używanych przez podatnika przez przynajmniej pół roku. Zatem do końca 2013 r. zwolnienie dotyczyło samochodów używanych przez podatnika. Natomiast od 1 stycznia 2014 r. ww. przepisy określające zwolnienie z VAT dla samochodów nie odnoszą się już do ich używania”.

    Podstawa prawna:

    [art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług]

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE