- Reklama -
środa, 27 marca 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPodatkiZapomniałeś złożyć PIT na czas? Jest na to rada

    Zapomniałeś złożyć PIT na czas? Jest na to rada

    PIT-37 składamy do końca kwietnia 2014 r. , nie pozostało zatem już wiele czasu, aby zrealizować ciążący na nas obowiązek względem fiskusa. W wyjątkowych wypadkach podatnicy mogą jednak skorzystać z instytucji tzw. czynnego żalu i naprawić zaniedbanie złożenia deklaracji podatkowej po wymaganym terminie. Dodajmy, że z tego rozwiązania można skorzystać nie tylko w przypadku rozliczania podatku dochodowego od osób fizycznych, ale także w ramach składania innych deklaracji podatkowych.

    Czynny żal został szczegółowo uregulowany w treści art. 16 Kodeksu karnego skarbowego – nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe sprawca, który po popełnieniu czynu zabronionego zawiadomił o tym organ powołany do ścigania, ujawniając istotne okoliczności tego czynu, w szczególności osoby współdziałające w jego popełnieniu. Powyższa regulacja znajduje zastosowanie tylko wtedy, gdy w terminie wyznaczonym przez uprawniony organ postępowania przygotowawczego uiszczono w całości wymagalną należność publicznoprawną uszczuploną popełnionym czynem zabronionym. Jeżeli czyn zabroniony nie polega na uszczupleniu tej należności, a orzeczenie przepadku przedmiotów jest obowiązkowe, sprawca powinien złożyć te przedmioty, natomiast w razie niemożności ich złożenia – uiścić ich równowartość pieniężną; nie nakłada się obowiązku uiszczenia ich równowartości pieniężnej, jeżeli przepadek dotyczy przedmiotów określonych w art. 29 pkt 4 ustawy (przedmiot pochodzący bezpośrednio z przestępstwa skarbowego; narzędzie lub inny przedmiot stanowiący mienie ruchome, które służyło lub było przeznaczone do popełnienia przestępstwa skarbowego; opakowanie oraz przedmiot połączony z przedmiotem przestępstwa skarbowego w taki sposób, że nie można dokonać ich rozłączenia bez uszkodzenia któregokolwiek z tych przedmiotów; przedmiot, którego wytwarzanie, posiadanie, obrót, przechowywanie, przewóz, przenoszenie lub przesyłanie jest zabronione).

    Jak zatem w praktyce zastosować omawiana instytucję, gdy spóźniliśmy się ze złożeniem zeznania rocznego? Należy jak najszybciej przesłać do właściwego dla nas urzędu skarbowego wymaganą deklarację, uiścić należny podatek wraz z odsetkami za zwłokę. Żeby jednak urząd nie wymierzył nam kary za spóźnienie napiszmy dlaczego nie złożyliśmy zeznania w wymaganym terminie. Powody muszą być jednak bardzo ważne. Musimy jednak dodać, że tak naprawdę nie ma obowiązku składania tego zawiadomienia na piśmie o popełnionym wykroczeniu skarbowym. Niemniej jednak, jeśli nie złożymy takiego dokumentu, nasze szanse na ukaranie znacznie wzrosną. Zgodnie z przepisami KKS sprawca chcący skorzystać z instytucji czynnego żalu może zawiadomić o tym odpowiedni organ także ustnie do protokołu. Jeśli jednak zdecydujemy się na drogę pisemną, to – jak każde pismo – powinno ono zawierać:

    • dane urzędu lub instytucji, do której je kierujemy,
    • dane składającego zawiadomienie,
    • datę złożenia i miejscowość,
    • opis sytuacji, istotne dane, uzasadnienie,
    • podpis.
    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE