- Reklama -
środa, 27 marca 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaBiznesZawieszenie postępowania podatkowego

    Zawieszenie postępowania podatkowego

    Zawieszenie postępowanie podatkowego następuje zazwyczaj z urzędu, choć wniosek o zawieszenie może złożyć również sam podatnik.

    Ponieważ postępowanie podatkowe powinno przebiegać jak najszybciej, organ podatkowy jest obowiązany do wstrzymania postępowania podatkowego, jeśli mają miejsce nieprzewidziane zdarzenia mogące zakłócić jego przebieg. Zawieszenie następuje do czasu usunięcia przyczyn wstrzymania.

    Organ podatkowy zawiesza postępowanie:

    • w razie śmierci strony, jeżeli postępowanie nie podlega umorzeniu jako bezprzedmiotowe,
    • gdy rozpatrzenie sprawy i wydanie decyzji jest uzależnione od rozstrzygnięcia zagadnienia wstępnego przez inny organ lub sąd,
    • w razie śmierci przedstawiciela ustawowego strony,
    • w razie utraty przez stronę lub jej ustawowego przedstawiciela zdolności do czynności prawnych;
    • w sprawie dotyczącej odpowiedzialności osoby trzeciej – do dnia, w którym decyzja, o której mowa w art. 108 § 2, stanie się ostateczna, z zastrzeżeniem art. 108 § 3 oraz art. 115 § 4;
    • w razie wystąpienia, na podstawie ratyfikowanych umów o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, do organów innego państwa o udzielenie informacji niezbędnych do ustalenia lub określenia wysokości zobowiązania podatkowego.

    Wniosek dla zalegających z płatnością podatku

    Wniosek o zawieszenie postępowania można złożyć tylko w jednym konkretnym przypadku. Jedynym bowiem uprawnionym do zgłoszenia przerwy w toczącym się postępowaniu podatkowym podatnikiem jest podatnik uczestniczący w postępowaniu w sprawie udzielenia ulg w zapłacie zobowiązań podatkowych, a zatem ten, który stara się np. o odroczenie płatności zaległości podatkowych czy o rozłożenie zapłaty podatku na raty. Warto pamiętać, że zawieszenie to nie może być dłuższe niż 3 lata. Jeśli w ciągu 3 lat od daty zawieszenia postępowania podatnik nie zwróci się o jego podjęcie, żądanie wszczęcia postępowania o udzielenie ulgi w spłacie podatku uważa się za wycofane.


    Skutki zawieszenia

    Czas zawieszenia to tak naprawdę czas na wyeliminowanie przyczyn zawieszenia. Kiedy przyczyna zostanie usunięta, czyli np. gdy w przypadku śmierci podatnika zostaną ustaleni spadkobiercy podatnika lub w sytuacji, kiedy podatnik traci zdolność do czynności prawnych zostanie ustanowiony kurator, fiskus automatycznie podejmie postępowanie. Jeżeli organ zawiesił postępowanie, bo uznał, że konieczne jest rozstrzygnięcie zagadnienia wstępnego, podatnik zostanie wezwany, aby w wyznaczonym terminie wystąpił do właściwego organu czy sądu. Warto pamiętać, że od chwili, gdy podatnik otrzyma postanowienie o podjęciu zawieszonego postępowania podatkowego, od tego dnia biegną dalej wszelkie związane z postępowaniem ważne terminy – termin przedawnienia czy załatwienia sprawy.


    Katarzyna Miazek, Tax Care
    Żaneta Rowińska, księgowa Tax Care

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE