- Reklama -
czwartek, 28 marca 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPodatkiJak przekazać 1% podatku za 2013 na organizacje pożytku publicznego?

    Jak przekazać 1% podatku za 2013 na organizacje pożytku publicznego?

    Jak można przekazać 1% podatku na organizacje pożytku publicznego?
    Przy sporządzaniu zeznania podatkowego za 2013 rok warto pamiętać o możliwości przekazania 1% podatku za 2013 na organizacje pożytku publicznego. Aby to zrobić, należy w odpowiednim miejscu formularza wpisać tylko numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) organizacji i wysokość kwoty jaką chcemy przekazać. Kwota ta nie może przekroczyć 1% kwoty z podatku należnego – po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół. Zatem, jeśli np. podatek należny wyniósł 2891 zł to maksymalnie można przekazać 28, 90 zł. Jeśli chodzi o najczęściej wypełniany PIT-37, będą to pola 131 i 132. Można także wypełnić kolejne pola: 133 i 134 – wskazując np. konkretnego podopiecznego fundacji, który ma otrzymać nasze pieniądze (np. na leczenie Jana Nowaka, podopiecznego fundacji). Dodatkowo, można zaznaczyć kwadrat w pozycji 134 przez co wyrazimy zgodę na przekazanie organizacji swojego imienia, nazwiska i adresu wraz z informacją o przekazanej kwocie.

    Pamiętajmy o tym, że 1% naszego podatku nie zostanie przekazany tym organizacjom, które nie złożyły w terminie finansowego sprawozdania ze swojej działalności. Zatem przed przekazaniem 1% podatku warto zapoznać się z listą organizacji, które dopełniły wszystkich formalności. W przypadku, gdy po raz kolejny chcemy przekazać 1% podatku na tą samą organizację – należy sprawdzić listę, aby upewnić się, czy nie straciła ona do tego prawa.


    Lista organizacji pożytku publicznego
    Z opublikowanego przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej wykazu wynika, że 7650 organizacji pożytku publicznego jest uprawnionych do otrzymywania od podatników 1% podatku dochodowego za 2013 rok. W wykazie opublikowanym przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej znalazły się organizacje, które uzyskały status Organizacji Pożytku Publicznego przed dniem 1 grudnia 2013 r. oraz te, które wywiązały się w ustawowym terminie z obowiązku umieszczenia sprawozdania merytorycznego i finansowego z działalności organizacji na stronie internetowej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego, czyli Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Wykaz ten będzie podlegać zmianom i modyfikacjom, aż do dnia 15 marca 2014 r. Dopiero wtedy pojawi się ostateczna jego wersja.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE