- Reklama -
czwartek, 25 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPodatkiOsoba bezrobotna musi rozliczyć się z zasiłku

    Osoba bezrobotna musi rozliczyć się z zasiłku

    Kiedy bezrobotny nie składa zeznania podatkowego?

    Należy pamiętać, że zasiłek dla bezrobotnych nie podlega zwolnieniu z podatku dochodowego. Na mocy Ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012r., poz. 361 ze zm.) zwolnione od takiego podatku są bowiem otrzymane przez bezrobotnego kwoty wypłacane, na podstawie Ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, jako zwrot kosztów przejazdu do miejsca pracy, przejazdu na badania lekarskie, przejazdu do miejsca wykonywania stażu, szkolenia lub przygotowania zawodowego, przejazdu do miejsca wykonywania prac użytecznych, zakwaterowania w miejscu pracy, stażu, szkolenia lub przygotowania zawodowego oraz przejazdu na egzamin. Z opodatkowania zwolnione są także jednorazowe środki przyznane bezrobotnemu jako na podjęcie działalności gospodarczej oraz kwoty wynikające ze sfinansowania różnych form kształcenia bezrobotnego

    Zasiłek trzeba rozliczyć

    Z uwagi na fakt, że zasiłek dla bezrobotnych nie jest zwolniony z podatku podlega on rozliczeniu  w zeznaniu rocznym. Osoba, która w 2013 roku pobierała ten zasiłek powinna samodzielnie złożyć zeznanie podatkowe PIT, w którym ujmie kwoty pieniężne otrzymane w trakcie roku z urzędu pracy. Należy to zrobić nawet wtedy, gdy suma otrzymanych zasiłków nie przekroczyła kwoty wolnej od podatku, tj. 3.091,-zł.

       

    Zeznanie roczne

    Każdy bezrobotny powinien otrzymać z urzędu pracy, w terminie do końca lutego 2014r., PIT-11 zawierający informację o wysokości wypłaconego zasiłku oraz pobranych zaliczkach na podatek dochodowy. Na podstawie tego dokumentu należy wypełnić zeznanie podatkowe, czyli PIT-37 (ewentualnie PIT-36). Zasiłek dla bezrobotnych należy wykazać w pozycji inne źródła przychodów. W przypadku uzyskania innych przychodów uwzględnia się je też w składanym zeznaniu. Zasiłku nie pomniejsza się o koszty uzyskania przychodu, gdyż zgodnie ze stanowiskiem organów podatkowych wypłata zasiłku nie wiąże się z dodatkowymi kosztami ponoszonymi przez bezrobotnego. Osoba bezrobotna może oczywiście korzystać z ulg podatkowych. Może również wspólnie rozliczyć się z małżonkiem. Będzie to szczególnie korzystne w sytuacji, gdy tylko jeden z małżonków pracuje a drugi nie zarabia i zajmuje się domem a także wtedy, gdy istnieje duża rozbieżność między dochodami małżonków.

    Poprzedni artykuł
    Następny artykuł
    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE