Jesteś tutaj:
Prawo podatkowe
18.07.2013 - Konfederacja Lewiatan
Kliknij, aby ocenić:
 
5/3
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.
Jeżeli interesuje Cię uaktualnienie poniższego tekstu pod kątem obowiązującego stanu prawnego - kliknij w link (funkcja dostępna tylko dla zarejestrowanych Użytkowników).

Lewiatan chce pomóc w walce z luką podatkową w VAT

Luka podatkowa w VAT, czyli różnica między tym, co podatnik powinien płacić, a tym, co faktycznie w danym czasie płaci, rośnie z roku na rok w bardzo szybkim tempie. Oszustwa podatkowe wpływają na obniżenie konkurencyjności polskiego biznesu. Dlatego Konfederacja Lewiatan proponuje różne rozwiązania, które mają na celu zmniejszenie skali tego zjawiska.

Luka podatkowa stanowi kwotę, która mogłaby wpływać do budżetu, gdyby ściągalność VAT była maksymalnie efektywna. Niedawno został opublikowany raport pt. „Straty Skarbu Państwa w VAT – luka podatkowa, oszustwa, wyłudzenia oraz problematyka podatku od towarów i usług w Polsce”, który został przygotowany przez firmę doradczą PwC na zlecenie Instytutu Badań Strukturalnych.

Szacuje się, że luka podatkowa tylko w 2012 r. wyniosła w Polsce od 36,4 do 58,5 miliardów zł. Najbardziej jednak niepokojące jest to, że rośnie ona z roku na rok w bardzo szybkim tempie. Środki stanowiące lukę podatkową mogłyby stanowić wpływy do budżetu z tytułu VAT. Istotną część luki podatkowej stanowią straty Skarbu Państwa spowodowane oszustwami w VAT dokonywanymi przez zorganizowane grupy przestępcze. Wyłudzone przez oszustów pieniądze nie przekładają się niestety na wzrost konsumpcji w kraju, ponieważ są transferowane poza Polskę w celu popełniania dalszych przestępstw bądź ich legalizacji (potocznie mówiąc „wyprania”).

 

Oszustwa podatkowe przekładają się na obniżenie konkurencyjności polskiego biznesu. Dlatego też przedsiębiorcy reprezentowani przez Konfederację Lewiatan popierają wysiłki organów funkcjonujących pod nadzorem Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, a także działania Prokuratury, które skierowane są na walkę z procederem oszustw podatkowych i zmniejszenia luki podatkowej. Zaangażowanie funkcjonariuszy publicznych dałoby jednak lepsze rezultaty, gdyby ich działania były skoordynowane i miały lepsze wsparcie ze strony biznesu.

 

Polscy przedsiębiorcy chcą wspomagać organy państwowe i współpracować z nimi w walce z oszustwami podatkowymi. Konfederacja Lewiatan i jej członkowie za najbardziej istotne uważają:


1. Koordynacja służb.
Problemem jest brak jednej instytucji koordynującej działania wszystkich służb państwowych odpowiedzialnych za przeciwdziałanie oszustwom podatkowym, do której przedsiębiorcy mogliby się zwrócić z informacjami na temat nieprawidłowości, a także z którą mogliby się dzielić wiedzą techniczną i biznesową niezbędną do walki z tym procederem. Dlatego też postulujemy wyznaczenie takiej instytucji (np. jednego zespołu w ramach Prokuratury, prokuratora-koordynatora, czy pełnomocnika rządu).

Autor/Źródło: Konfederacja Lewiatan


Słowa kluczowe: VAT, podatek vat, podatki, prawo podatkowe

1 2 DALEJ
Szukasz porady prawnej?
Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
 • Google+
® 2008 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.