- Reklama -
sobota, 20 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPodatkiPodwyższenie stawek VAT

    Podwyższenie stawek VAT

    Do zaproponowanego rozwiązania polegającego na podniesieniu stawek VAT w projekcie przewiduje się również podwyższenie stawki zryczałtowanego zwrotu podatku dla rolników ryczałtowych i urealnienie stawki ryczałtu dla podatników świadczących usługi taksówek osobowych, którzy wybrali opodatkowanie tych usług w formie ryczałtu. Podniesienie stawek VAT skutkuje również koniecznością wprowadzenia regulacji dostosowawczych w zakresie zwrotu osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym.
     
    Wspomniana powyżej podwyżka stawki VAT o 1 pkt procentowy (tj. z 22 % na 23 % i z 7 % na 8 %) nie będzie dotyczyła wprowadzanego w projekcie ustawy katalogu towarów objętych preferencyjną stawką w wysokości 5 %. Tą najniższą stawką objęte będą niektóre towary, które obecnie – ale tylko do dnia 31 grudnia 2010 r., tj. do czasu wygaśnięcia derogacji uzyskanej przez Polskę – korzystają ze stawek obniżonych do 3 % i 0 % (dot. to nieprzetworzonej żywności oraz książek i czasopism specjalistycznych). Obniżoną do 5 % stawką podatku objęte będą także podstawowe produkty żywnościowe takie jak: chleb, nabiał,
    przetwory mięsne, produkty zbożowe (mąka, kasza, makaron) oraz soki, obecnie opodatkowane wg stawki 7 %.
     
    W związku z okresową podwyżką stawek VAT niezbędne jest dostosowanie stawki zryczałtowanego zwrotu podatku dla rolników ryczałtowych dokonujących dostawy produktów rolnych, o której mowa w art. 115 ust. 1 i 2 ustawy o VAT. Stawka ta w okresie przejściowym, czyli do 31 grudnia 2013 r. – zostanie podniesiona do 7 %. Urealnieniu musi również ulec stawka ryczałtowa, przewidziana w art. 114 ust. 1 ustawy o VAT dla podatników świadczących usługi taksówek osobowych, którzy wybrali opodatkowanie tych usług w formie ryczałtu. Proponuje się zatem podwyższenie tej stawki do 4 % (obecnie stawka wynosi 3 %).
     
    Kolejna zaproponowana w projekcie nowelizacji zmiana polega na umożliwieniu dokonywania zwrotu podatku podróżnym nie tylko w gotówce lecz również na rachunek bankowy. Dopuszczenie zwrotu podatku podróżnym w formie polecenia przelewu na rachunek bankowy podróżnego, jest konsekwencją postępu w zakresie rozliczeń finansowych i dostępności tej formy wypłaty dla podróżnych. Ta forma zwrotu podatku jest znacznie wygodniejsza dla podróżnego, ponieważ w przypadku przelewu kwoty podatku na rachunek bankowy podróżny otrzyma należny zwrot w narodowej walucie.
     
    Zmiana art. 129 ust. 1 ustawy o VAT polega na wprowadzeniu obowiązku posiadania przez podatnika dokonującego dostawy towarów podróżnemu, potwierdzenia dokonania przelewu na rzecz podróżnego, w przypadku gdy zwrot podatku nastąpił w formie bezgotówkowej jako warunku umożliwiającego zastosowanie stawki podatku 0 % do tej dostawy. Należy bowiem zauważyć, iż podatnik ma prawo do zastosowania stawki podatku 0 % jedynie do dostawy towarów, od których dokonano zwrotu podatku podróżnemu. Ze względu na to, iż zwrotu może dokonać nie tylko sprzedawca ale również podmiot zajmujący się dokonywaniem
    zwrotu podatku konieczne jest wprowadzenie warunku posiadania przez podatnika będącego sprzedawcą potwierdzenia dokonania zwrotu podatku podróżnemu w formie bezgotówkowej.
     
     
    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE