- Reklama -
środa, 27 marca 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawogotówkoweMAC zdania nie zmienia: likwidacja Funduszu Kościelnego i 4-letni okres przejściowy

    MAC zdania nie zmienia: likwidacja Funduszu Kościelnego i 4-letni okres przejściowy

    Rządowa propozycja zakłada, że 1 stycznia 2013 roku wejdzie w życie ustawa umożliwiająca przekazanie na rzecz wybranego Kościoła lub innego związku wyznaniowego kwoty w wysokości 0,3 proc. podatku z zeznania składanego za poprzedni rok. Tym samym zlikwidowany zostanie Fundusz Kościelny, dotowany przez państwo. Jego roczny budżet wynosi 89 mln zł. – Przedstawiłem harmonogram dojścia do pełnej likwidacji Funduszu Kościelnego bez wsparcia środkami publicznymi. Harmonogram wyrównywania, gdyby odpis podatkowy nie przynosił takich kwot, które dzisiaj są przeznaczane z Funduszu Kościelnego na składki zdrowotne i ubezpieczeniowe – mówi Michał Boni, minister administracji i cyfryzacji.

    Jednocześnie resort proponuje wprowadzenie tzw. kotwicy. To rozwiązanie zapobiegnie sytuacji, w której na rzecz kościołów i związków wyznaniowych z budżetu zostanie przekazane więcej pieniędzy niż obecnie w ramach Funduszu.

    Wyrównywanie różnic przez państwo będzie obowiązywało w latach 2013-2016. W połowie tego okresu resort zamierza ocenić funkcjonowanie systemu. Po 2017 roku Kościół i inne związki wyznaniowe będą utrzymywały się z przekazywanego odpisu podatkowego.

    Przedstawiciele Kościoła chcą, by odpis wynosił 0,5-1 proc. Dodatkowo apelują, by okres przejściowy proponowany przez ministra Boniego był uzależniony od wysokości odpisu. Swoje argumenty opierają na doświadczeniach związanych z możliwością przekazania 1 proc. podatku na organizacje pożytku publicznego. Choć obowiązuje to już od 10 lat, wciąż nie wszyscy z niego korzystają. Na podstawie tego rozwiązania resorty administracji i cyfryzacji oraz finansów oszacowali wysokość odpisu podatkowego na rzecz Kościołów. Michał Boni zapowiada, że resort jeszcze raz przyjrzy się tym szacunkom.

     – Będziemy jeszcze analizowali szacunki dotyczące tego, ile osób mogłoby przekazywać taki odpis, jak rozwijał się tzw. 1 procent i w ciągu ilu lat, jak rozrastał się udział obywateli w przekazywaniu środków na organizacje pozarządowe – deklaruje minister i dodaje – Myślę, że w końcówce czerwca zobaczymy, czy jesteśmy gotowi, posuwając się małymi kroczkami, do kolejnego spotkania.

    Fundusz Kościelny działa na rzecz wszystkich kościołów i związków wyznaniowych. Finansuje m.in. składki na ubezpieczenia duchownych, którzy nie mają umów o pracę, ale również działalność charytatywną, remonty budynków sakralnych czy wydziały teologiczne na uczelniach wyższych.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE