- Reklama -
środa, 27 marca 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaSamorząd i administracjaPrawo budowlaneDoskonalenie zawodowe rzeczoznawców majątkowych

    Doskonalenie zawodowe rzeczoznawców majątkowych

    W rozdziale 2 uregulowano sposób spełnienia obowiązku stałego doskonalenia zawodowego. Przewidziano trzy rodzaje zajęć edukacyjnych, w których uczestnictwo zaliczane jest na poczet spełnienia obowiązku stałego doskonalenia zawodowego. Zgodnie z art. 2 rozporządzenia stałe doskonalenie kwalifikacji zawodowych może odbywać się przez udział osoby uprawnionej w seminariach, szkoleniach lub kursach specjalistycznych dotyczących gospodarowania nieruchomościami i rynku nieruchomości w zakresie uprawnień i licencji zawodowych posiadanych przez osobę uprawnioną. Zastrzeżono jednak, że seminarium nie może trwać krócej niż 4 godziny edukacyjne, szkolenie nie krócej niż 8 godzin edukacyjnych, a kurs specjalistyczny nie krócej niż 15 godzin edukacyjnych. Organizatorem seminariów, szkoleń oraz kursów specjalistycznych może być w szczególności organizacja zawodowa.

    Rozdział 3 rozporządzenia reguluje sposób prowadzenia dokumentacji przebiegu kształcenia oraz rodzaje dokumentów potwierdzających spełnienie obowiązku doskonalenia zawodowego.

    Dokumentacją przebiegu kształcenia stanowią:

    • program seminarium, szkolenia lub kursu specjalistycznego, w tym wymiar godzin poszczególnych części,
    • lista obecności uczestników kształcenia,
    • prowadzony w formie elektronicznej rejestr wydanych zaświadczeń o ukończeniu seminarium, szkolenia lub kursu specjalistycznego.

    Organizator kształcenia musi przechowywać wyżej wymienioną dokumentacją przez okres 3 lat – licząc od początku roku następującego po roku, w którym zorganizowano seminarium, szkolenie lub kurs specjalistyczny. Dokumentacja musi zostać udostępniana na żądanie ministra.

    Uczestnictwo w seminarium, szkoleniu lub kursie specjalistycznym musi zostać udokumentowane przez wpis uczestnika kształcenia na listę obecności prowadzoną przez organizatora kształcenia dla każdego seminarium, szkolenia lub kursu specjalistycznego. Lista obecności zawiera nazwę organizatora kształcenia, termin i formę kształcenia oraz tytuł szkolenia, seminarium lub kursu specjalistycznego oraz imiona i nazwiska uczestników kształcenia wraz z numerem posiadanych przez nich uprawnień lub licencji zawodowych. Na liście obecności każdy uczestnik kształcenia musi złożyć własnoręcznie czytelny podpis wraz z datą dokonania podpisu. Dokumentem potwierdzającym stałe doskonalenie kwalifikacji zawodowych jest zaświadczenie o ukończeniu seminarium, szkolenia lub kursu specjalistycznego wydane uczestnikom kształcenia przez organizatora kształcenia w terminie 14 dni od dnia zakończenia seminarium, szkolenia lub kursu specjalistycznego. Wzór takiego zaświadczenia określa załącznik do rozporządzenia. Organizator szkolenia jest zobligowany do przesłania drogą elektroniczną rejestru wydanych zaświadczeń. Ma na to 14 dni od dnia zakończenia seminarium, szkolenia lub kursu specjalistycznego.

    Spełnienie przez osobę uprawnioną obowiązku stałego doskonalenia kwalifikacji zawodowych oceniane jest przez ministra w następujących po sobie okresach rozliczeniowych, z których każdy obejmuje jeden rok kalendarzowy. Za pierwszy okres rozliczeniowy uznawać należy rok kalendarzowy następujący po roku kalendarzowym, w którym osoba uprawniona uzyskała uprawnienia lub licencję zawodową. Spełnieniem obowiązku stałego doskonalenia kwalifikacji zawodowych jest uczestnictwo osoby uprawnionej w okresie rozliczeniowym, w co najmniej 24 godzinach edukacyjnych kształcenia w dowolnie wybranych formach, czyli np. w seminariach, szkoleniach lub kursach specjalistycznych. Ocena spełnienia obowiązku stałego doskonalenia kwalifikacji zawodowych następuje na podstawie zaświadczenia, rejestru wydanych zaświadczen oraz listy obecności.

    Rozdział 5 zawiera przepisy przejściowe i końcowe. W § 9 zaproponowano, aby w terminie 3 lat od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia ocena spełnienia obowiązku stałego doskonalenia zawodowego zakończonego przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia następowała na podstawie przepisów rozdziału 8 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 17 lutego 2005 r. w sprawie nadawania uprawnień i licencji zawodowych w dziedzinie gospodarowania nieruchomościami oraz doskonalenia kwalifikacji zawodowych przez rzeczoznawców majątkowych, pośredników w obrocie nieruchomościami i zarządców nieruchomości. Rozporządzenie wejdzie w życie po 14 dniach od ogłoszenia.

    www.SerwisPrawa.pl

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE