- Reklama -
czwartek, 18 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaBiznesPełny odpis z KRS ściągniesz z Internetu!

    Pełny odpis z KRS ściągniesz z Internetu!

    Co dalej z podmiotami niezarejestrowanymi?

    Założenia do projektu nowelizacji wprowadzają przepis, który odnosi się do podmiotów nieprzerejestrowanych do Krajowego Rejestru Sądowego z dotychczasowych rejestrów. Ustawa z dnia 22 listopada 2013 r. o zmianie ustawy Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowym Rejestrze Sądowym przedłużyła moc obowiązującą wpisów do dotychczasowych rejestrów do dnia 31 grudnia 2015 r. W toku prac parlamentarnych Ministerstwo Sprawiedliwości zobligowało się do opracowania rozwiązań dotyczących dalszych losów podmiotów nieprzerejestrowanych. W projekcie przesądzono, że zasadniczo podmioty, które nie przerejestrują się do tego czasu do Krajowego Rejestru Sądowego utracą osobowość prawną, a pozostały po nich majątek nabędzie nieodpłatnie Skarb Państwa, który będzie ponosił odpowiedzialność z nabytego mienia za zobowiązania podmiotów.

    Wykreślenie martwych podmiotów

    W projekcie zostały uwzględnione wnioski zawarte w raporcie końcowym Komitetu Stabilności Finansowej z dnia 21 marca 2013 r., który dotyczył analizy działań organów i instytucji państwowych w odniesieniu do Amber Gold sp. z o.o. Realizując te wnioski projekt do projektu wprowadzono nowe rozwiązania umożliwiające wykreślenie z rejestru tzw. „martwych” podmiotów, czyli takich, które nie posiadają majątku, nie prowadzą działalności i nie wykazują żadnej aktywności w obrocie. Należy bowiem mieć na względzie, że widniejące w rejestrze takie podmioty prowadzą do utrzymywania stanu patologii prawnej, co rzutuje negatywnie na wiarygodność rejestru, a także może stanowić pole do nadużyć. Dzięki zaproponowanym regulacjom podmioty te po przeprowadzeniu uproszczonej likwidacji przez sąd rejestrowy będą wykreślane z rejestru.

    Usprawnienie i przyspieszenie działania sądu rejestrowego

    Zwiększeniu skuteczności działania sądu rejestrowego będzie służyć rozwiązanie mające na celu wyeliminowanie nieefektywnych postępowań przymuszających. Chodzi tutaj o takie działanie, co, do których z góry wiadomo, że nie przyniosą efektów, a które obciążają budżet państwa i angażują czas sądów rejestrowych. W wyniku przyjętego rozwiązania sądy rejestrowe będą mogły szybciej i skuteczniej egzekwować obowiązki rejestrowe, w tym obowiązek złożenia sprawozdania finansowego, w odniesieniu do podmiotów faktycznie funkcjonujących w obrocie. Usprawnieniu pracy sądów mają również służyć uproszczenie dokonywania tzw. wpisów ewidencyjnych oraz eliminacja czasochłonnych wpisów, które nie sprawdziły się w praktyce. Z kolei poprawie bezpieczeństwa obrotu będzie służyć weryfikacja karalności osób powołanych na prokurentów. Jest to potrzebne z uwagi na fakt, że zdarzają się przypadki, że osoby niemogące ze względu na karalność pełnić funkcji członków zarządu są powoływane na prokurentów i w ten sposób reprezentują podmioty na zewnątrz. Zmianie ulegną również zasady dotyczące powoływania kuratorów oraz ich uprawnienia, tak aby móc wyeliminować przypadki w których sądy nie mogą prowadzić postępowań ze względu na brak organów uprawnionych do reprezentacji.

    Składanie dokumentów w formie elektronicznej

    Zaproponowane regulacje przewidują, że dokumenty składające się na sprawozdania finansowe będzie można składać w formie elektronicznej. Niewątpliwie wpłynie to na znaczne zwiększenie możliwości wykorzystania danych zawartych w tych dokumentach, a także wzmocni wykonanie dyrektyw unijnych w zakresie jawności dokumentów finansowych. Wpis do rejestru wzmianki o złożeniu sprawozdania finansowego będzie, co do zasady dokonywany automatycznie

    Dostęp za pośrednictwem portalu internetowego do dokumentów sądowych wytworzonych w systemie

    Projekt przewiduje również utworzenie ogólnodostępnego portalu internetowego, który umożliwi wszystkim zainteresowanym dostęp do dokumentów sądowych wytworzonych w systemie, a także coraz szersze wykorzystanie możliwości elektronicznego doręczania dokumentów sądowych, wprowadzenie możliwości śledzenia na bieżąco przebiegu postępowania, z czym wiąże się także możliwość otrzymywania informacji o wpisach do rejestru. W projekcie przewidziano także elektroniczne składanie sprawozdań finansowych, a stopniowo – w dalszej kolejności – wszystkich wniosków składanych do rejestru, co z jednej strony będzie znacznym ułatwieniem dla stron, a z drugiej strony spowoduje zmniejszenie „zalewu” papierowych dokumentów. Kolejnym ułatwieniem przewidzianym w projekcie będzie udostępnienie w Internecie pełnych danych o podmiotach wpisanych do KRS-u, co oznacza, że oprócz odpisu aktualnego, który już aktualnie jest dostępny bezpłatnie, będzie także można uzyskać pełny odpis z KRS.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE