- Reklama -
niedziela, 21 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaBiznesZasady reprezentacji w spółkach partnerskich

    Zasady reprezentacji w spółkach partnerskich

    Aktualnie obowiązujące przepisy kodeksu spółek handlowych umożliwiają także wprowadzenie innego niż samodzielny sposób reprezentacji w spółce partnerskiej. Tak samo, jak w przypadku innych spółek osobowych – w spółce partnerskiej istnieje możliwość wprowadzenia reprezentacji łącznej partnerów. Należy podkreślić, iż w przypadku spółki partnerskiej, nie ma możliwości ograniczenia zakresu reprezentacji partnerów ze skutkami wobec osób trzecich – co wynika z art. 29 § 3 kodeksu spółek handlowych, który należy stosować na mocy odesłania z art. 89 kodeksu spółek handlowych.

    Pozbawienie partnera prawa reprezentowania spółki partnerskiej


    Pozbawienie partnera prawa reprezentowania spółki
    może nastąpić tylko z ważnych powodów uchwałą powziętą większością trzech czwartych głosów w obecności co najmniej dwóch trzecich ogólnej liczby partnerów. Przy czym umowa spółki może przewidywać surowsze wymogi powzięcia uchwały. W doktrynie przeważa dodatkowo pogląd, zgodnie z którym w spółce partnerskiej można pozbawić partnera prawa reprezentacji również na mocy prawomocnego wyroku sądowego (zob. np. zob. E.J. Krześniak, Spółka partnerska, s. 263).

    Jak wynika wprost z art. 96 § 2 kodeksu spółek handlowych, przesłanką do podjęcia skutecznej uchwały o pozbawieniu partnera prawa reprezentowania spółki partnerskiej jest zaistnienie ważnego powodu. Do ważnych powodów można zaliczyć np. okoliczność, skutkującą nadużywanie przez jednego z partnerów prawa do reprezentacji spółki partnerskiej. Wskazanie ważnego powodu jest bardzo istotne z punktu widzenia skuteczności podjęcia uchwały. W sytuacji, gdy uchwała zostanie podjęta bez zaistnienia ważnego powodu – będzie ona nieważna.


    Co może zrobić partner pozbawiony prawa reprezentacji spółki partnerskiej?

    W sytuacji, gdy została podjęta uchwała o pozbawieniu prawa reprezentacji partnera spółki partnerskiej – może on wystąpić do sądu z żądaniem ustalenia nieważności uchwały. Takie działanie jest możliwe na podstawie art. 189 kodeksu postępowania cywilnego, zgodnie z którym powód może żądać ustalenia przez sąd istnienia lub nieistnienia stosunku prawnego lub prawa, gdy ma w tym interes prawny. W tym przypadku, podstawą do żądania ustalenia nieważności uchwały o pozbawieniu partnera prawa reprezentowania spółki partnerskiej może być zarówno brak ważnego powodu, jak i np. brak większości trzech czwartych głosów w obecności co najmniej dwóch trzecich ogólnej liczby partnerów lub surowszych wymogów powzięcia tej uchwały, gdy umowa takie przewiduje.


    Pozbawienie partnera prawa reprezentowania spółki na podstawie powzięcia – staje się skuteczne z chwilą wpisu do rejestru.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE