- Reklama -
środa, 24 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaBiznesProwadzenie działalności gospodarczej w formie spółki

    Prowadzenie działalności gospodarczej w formie spółki

    Zawiązanie spółki

    W celu rozpoczęcia procesu zawiązania spółki, niezbędne jest przygotowanie na piśmie umowy lub statutu spółki w formie aktu notarialnego. W przypadku spółki jawnej oraz partnerskiej, nie ma wymogu sporządzania umowy w formie aktu notarialnego – umowa powinna być zawarta na piśmie pod rygorem nieważności.

    Do wniosku o wpis do Krajowego Rejestru Sądowego przedsiębiorca powinien dołączyć:

    • wniosek o wpis do systemu REGON
    • zgłoszenie płatnika składek do ZUS
    • zgłoszenie identyfikacyjne albo aktualizacyjne, o którym mowa w ustawie z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników wraz ze wskazaniem właściwego naczelnika urzędu skarbowego.

    Ponadto, do wniosku o pierwszy wpis do rejestru przedsiębiorców wnioskodawca powinien dołączyć także egzemplarz umowy spółki wraz z dokumentem potwierdzającym uprawnienie do korzystania z lokalu lub nieruchomości, w których znajduje się jego siedziba.

    Osoby fizyczne, które chcą wykonywać działalność gospodarczą z wykorzystaniem odrębnego podmiotu mogą ją wykonywać również w formie spółdzielni, stowarzyszenia, fundacji, organizacji zawodowych. Jednakże należy pamiętać o tym, iż dysponowanie majątkiem niektórych z tych podmiotów jest niekiedy w istotny sposób ograniczone. Wymienione powyżej podmioty, tak samo jak spółki prawa handlowego są rejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym.


    Przykład.

    Zgodnie z art. 34 ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 roku – Prawo o stowarzyszeniach – dochód z działalności gospodarczej stowarzyszenia służy realizacji celów statutowych i nie może być przeznaczony do podziału między jego członków. 

    Czy obywatele innych państw mogą wykonywać działalność gospodarczą na terenie Polski na takich samych zasadach jak obywatele polscy?

    Osoby zagraniczne z państw członkowskich Unii Europejskiej, państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym oraz osoby zagraniczne z państw niebędących stronami umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, które mogą korzystać ze swobody przedsiębiorczości na podstawie umów zawartych przez te państwa ze Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi, mogą podejmować i wykonywać działalność gospodarczą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na takich samych zasadach jak obywatele polscy. Ponadto, na takich samych zasadach jak obywatele polscy mogą podejmować i wykonywać działalność gospodarczą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej także obywatele innych państw, którzy otrzymali m.in.

    • zezwolenie na osiedlenie się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
    • zgodę na pobyt tolerowany,
    • status uchodźcy nadany w Rzeczypospolitej Polskiej lub korzystają z ochrony czasowej na jej terytorium. 

    Natomiast jeśli chodzi o pozostałe osoby zagraniczne, to mają one prawo podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej tylko w formie spółki komandytowej, spółki komandytowo-akcyjnej, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i spółki akcyjnej, a także przystępowania do takich spółek, nabywania ich akcji i udziałów, o ile umowy międzynarodowe nie stanowią inaczej.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE