- Reklama -
sobota, 20 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaBiznesWyższy próg wartości zamówień publicznych

    Wyższy próg wartości zamówień publicznych

    Próg wartości zamówień publicznych
    Uchwalona ustawa podwyższa z 14 do 30 tys. euro próg wartości zamówień, od którego powstaje obowiązek stosowania procedur przewidzianych w przepisach ustawy o zamówieniach publicznych. Aktualnie w Polsce próg stosowania ustawy wynosi 14 tys. euro i był ustanowiony w 2007 r. przepisami ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 r. o zmianie ustawy – Prawo zamówień publicznych oraz niektórych innych ustaw, która weszła w życie z dniem 11 czerwca 2007 r. Poprzednio próg ten wynosił 6.000 euro i jego podniesienie było niejako rekompensatą za równoczesne zniesienie progu pośredniego (60.000 euro), powyżej którego obowiązywał m.in. przepis o publikacji ogłoszenia w Biuletynie Zamówień Publicznych. Próg publikacji ogłoszeń o zamówieniach został obniżony, ale równocześnie ponad dwukrotnie wzrosła wartość zamówienia nie podlegającego PZP. Przyjęte przez Sejm przepisy podwyższają kwotę wartości zamówienia lub konkursu decydującej o obowiązku stosowania procedur określonych w Prawie zamówień publicznych do 30 tys. euro, czyli do poziomu, przy którym zachowana zostanie jeszcze zgodność prawa polskiego z prawem Unii Europejskiej, w tym z zasadami traktatowymi. Jak wynika z uzasadnienia do projektu tejże ustawy: „powyższy próg jest wyższy o ok. 10 tys. euro od średniego progu dolnego stosowanego w 24 innych krajach członkowskich Unii Europejskiej, w których próg ten został ustanowiony”.


    Działalność naukowa, a Prawo zamówień publicznych

    Aktualnie obowiązujące regulacje ustawy – Prawa zamówień publicznych – w ocenie środowisk naukowych przyczyniają się do spowolnienia procesu badawczego, braku możliwości pełnego wykorzystania dofinansowania projektów naukowych oraz ograniczenia możliwości prowadzenia unikatowych badań na unikalnych na świecie urządzeniach badawczych. Nowelizacja uwzględnia również zmiany siły nabywczej pieniądza i odbiurokratyzowuje procedury udzielania zamówień publicznych o małych wartościach. W przypadku tego typu zamówień koszty przygotowania i przeprowadzenia przetargu mogą przewyższać zyski wynikające z zastosowania procedur przetargowych.

    Ustawa zakłada również korzystne rozwiązania dla środowisk naukowo-badawczych oraz twórczych i artystycznych. Będą one np. zwolnione ze stosowania ustawy w przypadku zamawiania dostaw i usług, których wartość nie przekracza 207 tys. euro. Uchwalone przez Sejm przepisy umożliwiają także udzielenie zamówienia z wolnej ręki, gdy przedmiotem zamówienia są rzeczy wytwarzane wyłącznie do celów prac badawczych, eksperymentalnych, naukowych lub rozwojowych.

    Nowelizacja trafi teraz do Senatu.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE