- Reklama -
czwartek, 28 marca 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaBiznesProwadzenie kantoru

    Prowadzenie kantoru

    Działalność kantorowa jest działalnością regulowaną w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej i wymaga wpisu do rejestru działalności kantorowej. Pamiętajmy jednak, że przepisów o działalności kantorowej nie stosuje się do banków, oddziałów banków zagranicznych oraz do instytucji kredytowych i oddziałów instytucji kredytowych, pomimo iż w praktyce powyższe instytucje mogą i zajmują się usługami z zakresu wymiany walut.

    Wbrew powszechnej opinii prowadzenie kantoru nie należy do łatwych zadań. Dodatkowo nie każda osoba może podjąć tego typu działalność. Ustawodawca wprost wskazuje jakie okoliczności wyłączają możliwość otwarcia kantoru działalność kantorową może wykonywać osoba fizyczna, która nie została prawomocnie skazana za przestępstwo skarbowe albo za przestępstwo popełnione w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, a także osoba prawna oraz spółka niemająca osobowości prawnej, której żaden odpowiednio członek władz lub wspólnik nie został skazany za takie przestępstwo. Wypełnienie przesłanek ustawowych, decydujących o możliwości podjęcia omawianej działalności, nie jest jednak w 100% wystarczające. Jak się okazuje pracownicy kantoru również muszą odpowiadać prawnym wymogom. Czynności bezpośrednio związane z wykonywaniem działalności kantorowej mogą być wykonywane tylko przez osoby, które nie zostały skazane prawomocnie za przestępstwa skarbowe albo za przestępstwa popełnione w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej i które posiadają fachowe przygotowanie do wykonywania tych czynności. Za fachowe przygotowanie uznaje się:

    • ukończenie kursu obejmującego prawne i praktyczne zagadnienia związane z prowadzeniem działalności kantorowej, udokumentowane świadectwem, lub
    • pracę w banku, w okresie co najmniej rocznym, na stanowisku bezpośrednio związanym z obsługą transakcji walutowych, udokumentowaną świadectwem pracy, oraz znajomość przepisów ustawy regulujących działalność kantorową, potwierdzoną złożonym oświadczeniem.

    Kolejnymi obowiązkami obciążającymi osobę prowadzącą kantor są:

    • prowadzenie na bieżąco, w sposób trwały i ciągły oraz zgodny z przepisami, ewidencji wszystkich operacji powodujących zmianę stanu wartości dewizowych i waluty polskiej;
    • prowadzenie, w godzinach działalności kantoru, ciągłego kupna i sprzedaży wartości dewizowych, będących przedmiotem obrotu;
    • wydawanie, w sposób zgodny z przepisami, dowodów kupna i sprzedaży, imiennych lub na okaziciela, przy każdej umowie kupna lub sprzedaży wartości dewizowych, będących przedmiotem obrotu;
    • lokal i jego wyposażenie spełniające warunki techniczne i organizacyjne niezbędne do bezpiecznego i prawidłowego wykonywania czynności bezpośrednio związanych z działalnością kantorową.

    Przedsiębiorca jest obowiązany uzyskiwać, z upływem każdego roku działalności, zaświadczenie o niekaralności za przestępstwa, skarbowe albo za przestępstwa popełnione w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej. Z powyższego wynika zatem, że niekaralność jest podstawowym czynnikiem decydującym o możliwości prowadzenia kantoru, który jest sprawdzany w toku wykonywanej działalności, a nie tylko przed jej rozpoczęciem. Kwestia niekaralności jest także badana w stosunku do zatrudnionych pracowników – także corocznie.

    Przedsiębiorca jest także obowiązany zawiadomić pisemnie organ prowadzący rejestr o podjęciu działalności kantorowej, a w razie zaprzestania jej wykonywania, złożyć wniosek o wykreślenie z rejestru, w terminie 7 dni, licząc odpowiednio od dnia podjęcia działalności kantorowej lub zaprzestania jej wykonywania.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE