- Reklama -
sobota, 20 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaBiznesKolejne zgody UOKiK na koncentracje

    Kolejne zgody UOKiK na koncentracje

    Energa Invest jest podmiotem zależnym gdańskiej spółki Energa, odpowiedzialnym między innymi za realizację programu budowy gazowych źródeł wytwarzania energii. Electricity Supply Board International Investments prowadzi działalność w zakresie inwestycji kapitałowych w przedsiębiorstwach zajmujących się produkcją energii elektrycznej i zarządzaniem elektrowniami. Uczestnicy koncentracji mogą utworzyć wspólny podmiot w celu realizacji projektu budowy i późniejszej eksploatacji elektrowni gazowej, która ma zostać utworzona w 2016 roku w okolicach Grudziądza lub Gdańska
    .
    Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydała również zgodę na przejęcie przez Systexan kontroli nad X-Trade Brokers Dom Maklerski (XTB). Systexan należy do grupy kapitałowej kontrolowanej przez Polish Enterprise Fund VI, której spółki prowadzą działalność skoncentrowaną na nabywaniu udziałów oraz akcji przedsiębiorstw z różnych branż. Przedmiotem działalności X-Trade Brokers jest obrót pozagiełdowymi pochodnymi instrumentami finansowymi dla klientów detalicznych oraz działalność maklerska. Po dokonaniu transakcji Systexan będzie sprawować nad XTB wspólną kontrolę wraz dotychczasowym udziałowcem – XX ZW Investment Group.
    Konkurencji nie naruszy także przejecie przez Fiat Auto Poland spółki Gestin Polska. Fiat Auto Poland prowadzi działalność w zakresie produkcji i sprzedaży samochodów. Gestin Polska działa na rynku związanym z obsługą nieruchomości świadczy między innymi usługi utrzymania obiektów, wynajmu, remontów oraz tzw. facility management, czyli np. prace porządkowe, utrzymanie terenów zielonych.
    Zgodę Prezes Urzędy Ochrony Konkurencji i Konsumentów otrzymała również Emperia Holding, która może przejąć Aldik Nova. Emperia Holding za pośrednictwem spółek zależnych zajmuje się m.in. sprzedażą detaliczną i hurtową produktów codziennego użytku, sprawuje również nadzór nad sieciami franczyzowymi: Groszek, Milea, Lewiatan oraz Drogerie Koliber. Aldik Nova prowadzi sprzedaż produktów codziennego użytku na terenie województwa lubelskiego. Kolejna decyzja dotyczy spółek Atic Services oraz Morski Terminal Masowy Gdynia (MTMG). Atic Services to działający na terenie Europy usługodawca zajmujący się zarządzaniem transportem oraz przeładunkiem i składowaniem ładunków w portach morskich. Morski Terminal Masowy Gdynia (MTMG) jest operatorem uniwersalnego terminalu portowego obsługującego przede wszystkim ładunki masowe. Transakcja ma polegać na nabyciu przez Atic Services 100 proc. udziałów w MTMG.
    Zastrzeżeń Prezes Urzędu nie budzi także przejęcie przez TDJ spółki Remag. TDJ stoi na czele grupy kapitałowej, w skład której wchodzi 30 podmiotów działających głównie w branży przemysłu ciężkiego, m.in. producenci maszyn górniczych i konstrukcji stalowych. Remag zajmuje się głównie produkcją kombajnów chodnikowych używanych w górnictwie i budownictwie podziemnym.
    Ponadto Prezes Urzędu zgodziła się na zakup przez spółkę Alchemia części mienia ISD Huty Częstochowa – w postaciZakładu Produkcji Rur oraz przejęcie przez Mondi spółki Smurfit Kappa Paper Sack Polska – przedsiębiorcy prowadzą działalność polegającą na produkcji i sprzedaży worków przemysłowych.
    Po przeprowadzeniu postępowań antymonopolowych Prezes Urzędu uznała, że koncentracje nie doprowadzą do istotnego ograniczenia konkurencji. Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce. 
    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE