- Reklama -
środa, 17 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaBiznesCo zniechęca Polaków do e-faktur? Papier!

    Co zniechęca Polaków do e-faktur? Papier!

    Jak wskazują badania opinii publicznej, zrealizowane na zlecenie Lewiatana , o e-fakturach słyszało 88 procent Polaków. 42 procent społeczeństwa otrzymuje faktury w wersji elektronicznej od usługodawców i aż 92 procent osób jest zadowolonych z tego rozwiązania. Powody, dla których zdecydowali się na efakturę, to wygoda – otrzymanie i opłacenie dokumentu przez Internet (54 procent badanych), oszczędność czasu – krótszy czas otrzymania faktury za zrealizowaną usługę (42 procent badanych) oraz ochrona środowiska (32 procent badanych). Do zalet dokumentów elektronicznych należą także: bezpieczeństwo danych, łatwość przechowywania i niskie ryzyko utraty dokumentu.

    Mimo niewątpliwych korzyści, jakie daje e-faktura, Polacy pytani o to czy chcieliby otrzymywać rachunki za usługi w wersji elektronicznej, odpowiadają przecząco. Aż 59 procent badanych nie chce otrzymywać e-faktur – mówi Jakub Wojnarowski, zastępca Dyrektora Generalnego Konfederacji Lewiatan. – Przechodzenie Polaków na e-faktury utrudniają wieloletnie przyzwyczajenia i nieufność w stosunku do nowoczesnych i bezpiecznych rozliczeń elektronicznych. Mamy nadzieję, że dzięki kampanii „Wybieram e-faktury”, niechętni dotąd konsumenci, ale także przedsiębiorcy, przekonają się do tego rozwiązania – dodaje.

    Konfederacja Lewiatan, wraz z Koalicją „Wybieram e-faktury”, w skład której wchodzą: Konfederacja Lewiatan, Krajowa Izba Rozliczeniowa S.A., Orange Polska, UPC Polska, ING oraz Sage, planuje przeprowadzenie szeroko zakrojonych działań informacyjno-edukacyjnych.

    W ramach kampanii powstała strona internetowa www.wybieramefaktury.pl – kompendium wiedzy o e-fakturach, gdzie konsumenci dowiedzą się między innymi o różnicach między fakturą papierową i elektroniczną, sposobach udostępniania i płatności za e-faktury, regulacjach prawnych, określających ich status w Polsce, a także ekologicznych skutkach wystawiania faktur papierowych. Koalicja planuje także ogłoszenie konkursu na logo e-faktur.

    Jeśli wszystkie faktury w Polsce wystawialibyśmy na papierze z pierwotnej celulozy, to podczas jego produkcji zanieczyszczeniu ulegałoby ponad 6,5 miliarda litrów wody i zużywane byłoby około 120 milionów kilowatogodzin energii elektrycznej (czyli tyle, ile rocznie potrzebuje 58 tysięcy gospodarstw domowych). Korzystanie z faktur elektronicznych niesie więc za sobą wymierne skutki dla środowiska naturalnego – mówi Sławomir Brzózek, Prezes Fundacji Nasza Ziemia, która jest partnerem Kampanii.

    Między innymi ze względu na ochronę środowiska, Komisja Europejska ustaliła wytyczne, zgodnie z którymi e-faktura ma się stać główną metodą fakturowania w Europie do 2020 roku. W Polsce, według różnych szacunków, jedynie 10 procent faktur ma formę elektroniczną, podczas gdy w Wielkiej Brytanii odsetek ten wynosi 90 procent. Pod względem popularności e-faktur jesteśmy na ostatnim miejscu w Europie, za takimi krajami jak Bułgaria, Rosja czy Rumunia.

    Wierzymy, że połączenie sił przedsiębiorstw, upowszechniających e-fakturę oraz doświadczenia eksperckiego Konfederacji Lewiatan przyczyni się do popularyzacji e-faktury w Polsce. Dzieląc się dobrymi praktykami chcemy zachęcić do faktur elektronicznych zarówno konsumentów, jak i firmy – mówi Jakub Wojnarowski z Konfederacji Lewiatan.


    E-faktura
    E-faktura
    to elektroniczny odpowiednik faktury papierowej, zawierający te same dane. Może być ona przekazywana e-mailem, w systemach bankowości elektronicznej lub udostępniana na portalu internetowym. Według obowiązujących przepisów, wystawca elektronicznej faktury zobowiązany jest do zapewnienia autentyczności jej pochodzenia, integralności oraz czytelności.

    E-faktury przewyższają faktury papierowe pod wieloma względami – ryzyko utraty lub zgubienia dokumentu elektronicznego jest niższe, czas oczekiwania na rachunek jest krótszy. Aplikacje do elektronicznych płatności e-faktur pozwalają natomiast na bezpośrednie logowanie się do serwisu płatności elektronicznych, dzięki czemu nie trzeba przepisywać numeru konta czy kwoty. E-faktury zapewniają także większe bezpieczeństwo ochrony danych.

    W ramach działalności Komisji Europejskiej prowadzone są działania mające na celu opracowanie paneuropejskiego modelu danych i wymiany e-faktur, zarówno pomiędzy podmiotami biznesowymi (B2B), jak i administracją publiczną (B2G).

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE