- Reklama -
środa, 27 marca 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaBiznesSprawdź, jakie elementy powinno zawierać zgłoszenie spółki jawnej do rejestru

    Sprawdź, jakie elementy powinno zawierać zgłoszenie spółki jawnej do rejestru

    Spółka jawna, jest to osobowa spółka handlowa, posiadająca podmiotowość prawną, tworzona na podstawie kodeksu spółek handlowych, wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego. Każdy wspólnik ma prawo reprezentować spółkę – we wszelkich czynnościach sądowych i pozasądowych spółki. Rejestracja spółki jawnej zaczyna się od napisania umowy, która w przeciwieństwie do większości rodzajów spółek nie musi być w formie aktu notarialnego. Umowa spółki jawnej powinna być zawarta na piśmie, pod względem nieważności. Umowa spółki jawnej powinna zawierać takie informacje jak:
    – nazwa i siedziba spółki (adres), firma(nazwa) powinna zawierać nazwę własną oraz firmę lub nazwisko przynajmniej jednego z wspólników. Dodatkowo należy obowiązkowo umieścić dopisek „spółka jawna” lub „sp. j.” Siedzibą spółki jest miasto, w którym wykonuje działalność.
    -należy określić wysokości lub ile warte są wkłady wnoszone przez każdego z wspólników. Nie koniecznie muszą być w formie pieniędzy, mogą to być takie rzeczy jak np. przekazanie przedmiotów na rzecz spółki, świadczenie i pracy na rzecz spółki, obciążenie praw. Wymogiem jest jednak, aby ten wkład zawsze dało się wycenić. Jest on ważny przy ustalaniu udziału kapitałowego.
    -przedmiot działalności spółki, czyli czym będzie się zajmować, musi być to zgodne z Polską Klasyfikacją Działalności (PKD)
    -czas trwania spółki, jednak nie musi on być określony.
    Zgodnie z treścią art. 26 Kodeksu spółek handlowych, zgłoszenie spółki jawnej do sądu rejestrowego powinno zawierać:
    1) firmę, siedzibę i adres spółki,
    2) przedmiot działalności spółki,
    3) nazwiska i imiona albo firmy (nazwy) wspólników oraz adresy wspólników albo ich adresy do doręczeń,
    4) nazwiska i imiona osób, które są uprawnione do reprezentowania spółki, i sposób reprezentacji,
    5) dowód uiszczenia opłaty sądowej za wpis do rejestru,
    6) złożone wobec sądu albo poświadczone notarialnie wzory podpisów osób uprawnionych do reprezentowania spółki,
    7) umowę spółki,

    Wszelkie zmiany danych wymienionych w w/w elementach, powinny zostać zgłoszone sądowi rejestrowemu. Każdy wspólnik ma prawo i obowiązek zgłoszenia spółki jawnej do rejestru. Do zgłoszenia należy dołączyć złożone wobec sądu albo poświadczone notarialnie wzory podpisów osób uprawnionych do reprezentowania spółki. Podkreślenie, że obowiązek zgłoszenia spółki jawnej do rejestru spoczywa na każdym wspólniku, oznacza, że nie mają tu zastosowania ograniczenia dotyczące reprezentacji spółki (art. 30 KSH). Wniosek o wpis do rejestru przedsiębiorców składa się, zależnie od tego gdzie znajduje się spółka do właściwego oddziału gospodarczego sądu rejonowego. Należy go złożyć na formularzu KRS-W1. Potrzebne będą również formularze KRS-WM oraz KRS-WB. Każde zarejestrowanie spółki podlega również ogłoszeniu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

     

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE