- Reklama -
niedziela, 17 marca 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaBiznesRezerwy strategiczne

    Rezerwy strategiczne

    Zgodnie aktualnie obowiązującą ustawą z 30 maja 1996 r. o rezerwach państwowych, dzielą się one na mobilizacyjne i gospodarcze. Nowe rozwiązania wprowadzają w ich miejsce jeden rodzaj: rezerwy strategiczne. Ma to na celu uproszenie procedury ich tworzenia i likwidowania oraz ma to się przyczynić do zwiększenia przejrzystości funkcjonowania systemu rezerw oraz finansowania zadań w tym zakresie. Wprowadzenie jednego rodzaju rezerw oznacza, że odpowiedzialny za system rezerw strategicznych będzie jeden organ – minister gospodarki.
     
    W projekcie ustawy przewidziano nową metodykę tworzenia rezerw strategicznych. Ich asortyment i ilości mają być określane w rządowym programie rezerw strategicznych. Do jego opracowywania i przedkładania Radzie Ministrów zobowiązano ministra gospodarki. Program będzie określany w perspektywie średniookresowej, a propozycje dotyczące tworzenia, utrzymywania oraz likwidacji rezerw będą mogły zgłaszać organy administracji rządowej realizujące zadania m.in. w zakresie bezpieczeństwa i obronności państwa, zarządzania kryzysowego, porządku i zdrowia publicznego. Propozycje te muszą wynikać z analizy aktualnych zagrożeń bezpieczeństwa państwa.
     
    Zgodnie z przepisami projektu, rządowy program rezerw strategicznych ma być opracowywany na 5 lat. Ma być programem wieloletnim, finansowanym z budżetu państwa. Może być corocznie aktualizowany w przypadku zmiany okoliczności stanowiących przesłanki do jego opracowania. Chodzi np. o możliwość wystąpienia lub zaistnienia zagrożenia bezpieczeństwa i obronności państwa, zdrowia publicznego, klęski żywiołowej i sytuacji kryzysowej.
     
    Ponadto, w projekcie ustawy określono zasady udostępniania i likwidacji rezerw strategicznych. W obecnych przepisach te kwestie nie są regulowane. Zgodnie z nowymi przepisami, w sytuacji zagrożeń, kryzysu lub klęski żywiołowej minister gospodarki będzie zobowiązany do jak najszybszego i nieodpłatnego udostępniania rezerw z urzędu lub na wniosek. Minister gospodarki będzie mógł też rezerwy likwidować w przypadku stwierdzenia ich nieprzydatności. Decyzje w tych sprawach będzie zasadniczo wydawał zgodnie z ustaleniami programu, z urzędu lub na wniosek. Likwidowane rezerwy mają być sprzedawane na giełdzie towarowej lub w przetargu na podstawie Kodeksu cywilnego.
     
    W projekcie ustawy określono także zadania i organizację Agencji Rezerw Materiałowych.
    Zgodnie z projektem, przestanie obowiązywać ustawa z 30 maja 1996 r. o rezerwach państwowych. Ustawa o rezerwach strategicznych ma wejść w życie po 60 dniach od daty jej ogłoszenia w Dzienniku Ustawy.
     
     
    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE