- Reklama -
czwartek, 28 marca 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaBiznesNieopłacanie składek ZUS

    Nieopłacanie składek ZUS

    Trybunał Konstytucyjny przedmiotowym wyrokiem doprowadził do zniesienia podwójnej karalności czynu polegającego na nieopłacaniu składek ZUS. Tak niestety miało to miejsce do wejścia w życie omawianych zmian. W obecnie obowiązującym stanie prawnym, jeżeli płatnik składek będący osobą fizyczną zostanie skazany prawomocnym wyrokiem za niepłacenie składek lub za opłacanie ich w zaniżonej należności, nie będzie obciążany dodatkową opłatą za taki czyn na podstawie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

    Co jednak zrobić, gdy zostanie wszczęte postępowanie w sprawie o przestępstwo lub wykroczenie w związku z niepłaceniem składek lub opłacaniem ich w zaniżonej należności? Nowe przepisy wprost wskazują, że nie wolno zainicjować nowego postępowania w przedmiocie wymierzenia dodatkowej opłaty płatnikowi, który jest osobą fizyczną za ten sam czyn. Jeżeli jednak takie postępowanie zostało już wszczęte, to musi zostać zawieszone aż do momentu zakończenia postępowania karnego.

    Pamiętajmy, że skazanie w/w sprawcy w postępowaniu karnym (niezależnie czy za wykroczenie czy za przestępstwo) wiąże się z koniecznością umorzenia z urzędu wszczętego postępowania w sprawie opłaty dodatkowej. Decyzję o wymierzeniu dodatkowej opłaty za ten sam czyn uchyla się z urzędu, a pobraną opłatę zwraca się płatnikowi w terminie 30 dni od dnia uprawomocnienia się wyroku skazującego za przestępstwo lub wykroczenie. Jeżeli dodatkowo opłata nie zostanie zwrócona w terminie, podlega ona oprocentowaniu w wysokości równej odsetkom za zwłokę pobieranym od zaległości podatkowych, do dnia uprawomocnienia się wyroku.

    Na zakończenie warto przypomnieć treść znowelizowanego przepisu Kodeksu karnego – zgodnie z art. 218 Kto, wykonując czynności w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, złośliwie lub uporczywie narusza prawa pracownika wynikające ze stosunku pracy lub ubezpieczenia społecznego, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Osoba określona powyżej odmawiająca ponownego przyjęcia do pracy, o której przywróceniu orzekł właściwy organ, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE