- Reklama -
wtorek, 19 marca 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaBiznesUprawnienia wierzyciela po ogłoszeniu upadłości Amber Gold

    Uprawnienia wierzyciela po ogłoszeniu upadłości Amber Gold

    Zgłoszenie wierzytelności (będące zasadniczym uprawnieniem wierzyciela na tym etapie postępowania) dokonywane jest zawsze do wyznaczonego w postępowaniu upadłościowym sędziego – komisarza. W przedmiotowej sprawie zgłoszenie należy kierować do Sądu Rejonowego Gdańska – Północ w Gdańsku VI Wydział Gospodarczy (sprawy upadłościowe i naprawcze), przy ul. Piekarniczej 10, 80-126 Gdańsk – przekaże on bowiem nasz wniosek sędziemu -komisarzowi. Im szybciej dokonamy zgłoszenia wierzytelności, tym większe szanse na zaspokojenie swojego roszczenia względem Amber Gold. Pamiętajmy, aby zachować jakikolwiek dowód zgłoszonej wierzytelności – np. kopia pisma z potwierdzeniem jego złożenia. Od zgłoszenia nie jest pobierana żadna opłata sądowa. Treść zgłoszenia powinna zawierać:
     

    • imię i nazwisko bądź nazwę albo firmę wierzyciela i odpowiednio jego miejsce zamieszkania lub siedzibę;
    • określenie wierzytelności wraz z należnościami ubocznymi (np. odsetkami) oraz wartość wierzytelności niepieniężnej;
    • dowody stwierdzające istnienie wierzytelności;
    • kategorię, do której wierzytelność ma być zaliczona;
    • zabezpieczenie związane z wierzytelnością oraz oświadczenie wierzyciela, w jakiej prawdopodobnie sumie wierzytelność nie będzie zaspokojona z przedmiotu zabezpieczenia;
    • przedmiot zabezpieczenia, z którego wierzytelność podlega zaspokojeniu – w razie zgłoszenia wierzytelności, w stosunku do której upadły nie jest dłużnikiem osobistym;
    • stan sprawy, jeżeli co do wierzytelności toczy się postępowanie sądowe lub administracyjne;
    • ilość posiadanych udziałów albo akcji oraz ich rodzaj – jeżeli wierzyciel jest wspólnikiem albo akcjonariuszem spółki będącej upadłym.
       

    Nie zapomnijmy dołączyć do zgłoszenia oryginału lub notarialnie poświadczonego odpisu dokumentu, który jest uzasadnieniem naszego zgłoszenia. Po uwzględnieniu zgłoszenia, nasza wierzytelność znajdzie się na liście wierzytelności.

    Same postępowanie upadłościowe może toczyć się w dwóch trybach – postępowania z możliwością zawarcia układu lub postępowania obejmującego likwidację majątku upadłej spółki. Ważnym uprawnieniem wierzycieli jest możliwość złożenia sprzeciwu do listy wierzytelności (a konkretniej co do uznania którejkolwiek z zamieszczonej na niej wierzytelności względem upadłej spółki)– termin na to wynosi 2 tygodnie od dnia ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym przekazania listy wierzytelności właściwemu sędziemu – komisarzowi. Sprzeciw jest rozpatrywany zawsze przez sędziego – komisarza na rozprawie.


    Wierzyciele
    mają także prawo do dokonywania potrąceń swoich wierzytelności względem upadłego z wierzytelnościami, które w masie upadłości przysługują wobec nich. Taka sytuacja będzie miała zatem miejsce, gdy wierzyciel spółki Amber Gold jest jednocześnie jej dłużnikiem.

    Nie zapominajmy także, że wszelkie postępowania sądowe czy egzekucyjne z udziałem upadłej spółki, wszczęte przed ogłoszeniem upadłości, ulegają co do zasady zawieszeniu. Postępowania egzekucyjne zostają ponadto umorzone już po uprawomocnieniu się postanowienia o ogłoszeniu upadłości. Niedopuszczalne jest także wszczęcie i prowadzenie egzekucji z majątku upadłego w trakcie toczącego się postępowania upadłościowego.

     

    Pobierz wzór zgłoszenia wierzytelności w sprawie Amber Gold.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE