- Reklama -
sobota, 20 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaBiznesJak założyć spółkę cywilną?

    Jak założyć spółkę cywilną?

    Umowa spółki
    Wspólnicy spółki muszą przede wszystkim zawrzeć stosowną umowę. Zgodnie z art. 860§1 Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964r., Nr 16, poz. 93 ze zm.) przez umowę spółki wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony, w szczególności przez wniesienie wkładów. Jak wynika z powyższego umowa spółki cywilnej może łączyć wyłącznie przedsiębiorców i musi mieć na celu osiągnięcie określonego celu gospodarczego, czyli prowadzenia określonej działalności gospodarczej. Nie ma ograniczeń w zakresie formy prowadzenia działalności przez wspólników spółki. Mogą to być zarówno osoby fizyczne, jak i spółki prawa handlowego. Każda z nich musi oczywiście posiadać pełną zdolność do czynności prawnych. Umowa spółki powinna być zawarta na piśmie i podpisana przez wszystkich wspólników. W przedmiotowej umowie musi być zawarta nazwa spółki, lista wspólników, przedmiot prowadzonej działalności gospodarczej, wartość i rodzaj wniesionego wkładu, czas na jaki zawarto umowę spółki (oznaczony lub nieoznaczony), oznaczenie wkładów wspólników. W przypadku, gdy umowa nie będzie zawierała dodatkowych uregulowań, w pozostałym zakresie będą miały zastosowanie odpowiednie przepisy kodeksu cywilnego. Dlatego też wszystkie rozwiązania różne od przyjętych w kodeksie muszą być uwzględnione w umowie spółki. Wkład jest obowiązkowym świadczeniem wspólnika na rzecz spółki. Może on polegać na przeniesieniu własności określonego przedmiotu, czy kwoty pieniędzy, innych praw, świadczeniu usług, przekazaniu know-how, czy udostępnieniu określonego składnika do użytku spółki (np. nieruchomości czy samochodu). W przypadku, gdy wartość wkładów nie zostanie określona, przyjmuje się, że mają one jednakową wartość.

    Wspólnicy prowadzą działalność gospodarczą

    Spółka cywilna nie podlega bezpośredniemu zgłoszeniu do żadnego z rejestrów. Spółka cywilna nie może też mieć firmy. To wspólnicy są przedsiębiorcami i to oni prowadzą przedsiębiorstwo, które podlega wpisowi w odpowiednich rejestrach. Jednakże wspólnicy działający w ramach spółki cywilnej muszą dokonać odpowiedniej wzmianki w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej lub Krajowym Rejestrze Sądowym w przypadku, gdy prowadzą działalność w ramach spółki prawa handlowego.


    Urząd Skarbowy i REGON
    Spółka cywilna nie ma podmiotowości prawnej na gruncie prawa cywilnego. Jest jednak płatnikiem podatku VAT. Dlatego też wspólnicy muszą złożyć w odpowiednim urzędzie skarbowym wniosek o nadanie numeru NIP w tym zakresie. Spółka nie podlega żadnym innym podatkom oprócz VAT. Opodatkowaniu dochodu osiąganego w ramach spółki podlegają wspólnicy. Spółka cywilna jest również podmiotem gospodarki krajowej. Dlatego też konieczne jest dokonanie zgłoszenia w Wojewódzkim Urzędzie Statystycznym i uzyskanie numeru REGON.
     

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE