- Reklama -
środa, 17 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaBiznesUmowy zawierane przez spółkę mogą wymagać zgody walnego zgromadzenia

    Umowy zawierane przez spółkę mogą wymagać zgody walnego zgromadzenia

    Jak wynika z treści przepisu art. 15 § 1 K.s.h. na zawarcie określonej umowy określonej w tym przepisie, konieczna jest zawsze zgoda zgromadzenia wspólników spółki z o. o. albo walnego zgromadzenia spółki akcyjnej. Do umów, na których zawarcie konieczne jest uzyskanie zgody zgromadzenia, należą trzy następujące umowy nazwane:

    1)      umowa kredytu,

    2)      umowa pożyczki oraz

    3)      umowa poręczenia,

    4)      a także określona jedynie ogólnie – inna umowa o charakterze podobnym do umów wymienionych wyżej w pkt 1-3.

     

    Krąg podmiotów objętych ograniczeniami w zakresie zawierania określonych rodzajów umów ze spółką kapitałową, wynikającymi z przepisów art. 15 KSH jest dość szeroki i obejmuje:

    1)      członków zarządu;

    2)      członków rady nadzorczej;

    3)      członków komisji rewizyjnej;

    4)      prokurentów oraz

    5)      likwidatorów – niezależnie od sposobu ich powołania (przez sąd, przez zgromadzenie uczestników spółki).

     

     

    Z przepisu tego wynika, że nie zgody zgromadzenia wspólników lub akcjonariuszy nie wymagają umowy zawierane przez członków rodziny osób wskazanych w art. 15 K.s.h.

     

    Ponadto przy zawarciu przez spółkę zależną umowy wymienionej w art. 15 § 1 K.s.h. z członkiem zarządu, prokurentem lub likwidatorem spółki dominującej wymaga zgody zgromadzenia wspólników albo walnego zgromadzenia spółki dominującej.

     

    Brak zgody skutkuje nieważnością czynności prawnej, dla dokonania której zgoda jest wymagana. Sankcja nieważności określona została w art. 17 § 1 K.s.h. W myśl tego przepisu, jeżeli do dokonania czynności prawnej przez spółkę ustawa wymaga uchwały wspólników albo walnego zgromadzenia bądź rady nadzorczej, czynność prawna dokonana bez wymaganej uchwały jest nieważna.

    Zgoda może być wyrażona przed złożeniem oświadczenia przez spółkę albo po jego złożeniu, nie później jednak niż w terminie dwóch miesięcy od dnia złożenia oświadczenia przez spółkę. Potwierdzenie wyrażone po złożeniu oświadczenia ma moc wsteczną od chwili dokonania czynności prawnej.

     

    Powyższe zasady dotyczą przepisów bezwzględnie obowiązujących, tzn. umową spółki nie można dokonać ich zmiany. Można jednakże rozszerzyć zakres wymaganej zgody poprzez określenie w statucie czy umowie tych czynności, które będą zawierane przez spółkę po uzyskaniu zgody zgromadzenia wspólników lub np. organu nadzorczego. W takim przypadku dokonana bez zgody czynność prawna nie jest dotknięta sankcją nieważności, czyli brak zgody nie będzie skutkował nieważnością takiej czynności. Nie wyklucza to jednakże odpowiedzialności odszkodowawczej osób, które w imieniu spółki dokonały czynności prawnej bez wymaganej zgody.

    www.SerwisPrawa.pl

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE