- Reklama -
czwartek, 18 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoSystem skróconego tygodnia czasu pracy

    System skróconego tygodnia czasu pracy

    Na pisemny wniosek pracownika może być do niego stosowany system skróconego tygodnia pracy. W tym systemie jest dopuszczalne wykonywanie pracy przez pracownika przez mniej niż 5 dni w ciągu tygodnia, przy równoczesnym przedłużeniu dobowego wymiaru czasu pracy, nie więcej niż do 12 godzin, w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 1 miesiąca (art. 143 kp).

     

    Wniosek o wprowadzenie skróconego tygodnia pracy

     

    Wniosek pracownika o wprowadzenie skróconego tygodnia pracy pracodawca może uwzględnić bądź odrzucić. Zmiana systemu czasu pracy na system skróconego tygodnia, musi nastąpić na podstawie umowy o pracę.

     

    Warto, aby pracownik w swoim wniosku wskazał:

    1. od kiedy chce, aby stosowano wobec niego ten system czasu pracy oraz
    2. w jaki sposób chce pracować, tzn. w jakie dni tygodnia chce pracować i po ile godzin na dobę.

     

     

    Praca w niedziele lub święta

     

    W systemie skróconego tygodnia pracy praca może być wykonywana w każdy dzień tygodnia, a także na niedzielę lub święto, jeżeli występują okoliczności określone w art. 1519a oraz art. 15110 kp.

     

    Wykonywanie pracy w niedzielę i święto jest więc dozwolone:

    1. w razie konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii,
    2. przy pracy zmianowej,
    3. przy niezbędnych remontach,
    4. w transporcie i komunikacji,
    5. w zakładowych strażach pożarnych i zakładowych służbach ratowniczych,
    6. przy pilnowaniu mienia lub ochronie osób,
    7. w rolnictwie i hodowli,
    8. przy wykonywaniu prac koniecznych ze względu na ich użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności, w szczególności w:

     

    a)   zakładach świadczących usługi dla ludności,
    b)   gastronomii,
    c)   zakładach hotelarskich,
    d)   jednostkach gospodarki komunalnej,
    e)   zakładach opieki zdrowotnej i innych placówkach służby zdrowia przeznaczonych dla osób,których stan zdrowia wymaga całodobowych lub całodziennych świadczeń zdrowotnych,
    f)    jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej oraz placówkach opiekuńczo-wychowawczych, zapewniających całodobową opiekę,
    g)   zakładach prowadzących działalność w zakresie kultury, oświaty, turystyki i wypoczynku.

    WAŻNE!

    W święta praca w placówkach handlowych jest niedozwolona! Natomiast praca w niedziele jest dozwolona w placówkach handlowych wyłącznie przy wykonywaniu prac koniecznych ze względu na ich użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności.

     

    Pracownikowi wykonującemu pracę w niedzielę należy zapewnić inny dzień wolny od pracy w okresie 6 dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po takiej niedzieli.

     

    Jeżeli nie jest możliwe wykorzystanie dnia wolnego od pracy w wyznaczonym terminie w zamian za pracę w niedzielę, pracownikowi przysługuje dzień wolny od pracy do końca okresu rozliczeniowego. Jeżeli w takim przypadku nie jest możliwe udzielenie pracownikowi dnia wolnego od pracy we wskazanym terminie – należy wypłacić mu dodatek w wysokości 100% w zamian za każdą godzinę pracy w niedzielę.

     

    Natomiast pracownikowi świadczącemu pracę w święto pracodawca powinien zapewnić inny dzień wolny w ciągu okresu rozliczeniowego. Jeżeli nie jest możliwe wykorzystanie w tym terminie dnia wolnego, w zamian za niewykorzystany dzień wolny od pracy rekompensujący pracownikowi pracę w święto, pracownikowi przysługuje dodatek w wysokości 100% za każdą godzinę pracy w dniu świątecznym.

     

    Jeżeli pracownik zatrudniony w systemie skróconego tygodnia pracy świadczy pracę w niedzielę, powinien korzystać co najmniej raz na 4 tygodnie z niedzieli wolnej od pracy (art. 15112 kp).

     

    Rozkład czasu pracy

     

    W systemie skróconego tygodnia pracy istnieje możliwość wydłużenia dobowego wymiaru czasu pracy do 12 godzin. Pozwala to na ustalenie takiego rozkładu czasu pracy, który zapewniałby utrzymanie przeciętnie 40-godzinnej tygodniowej normy czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym.

     

    Jeżeli pracodawca ustali rozkład czasu pracy przewidujący pracę przez większą liczbę godzin niż przypadająca do przepracowania w danym okresie, to będzie to praca w godzinach nadliczbowych.

     

    WAŻNE!

    Pracodawca nie jest związany wnioskiem pracownika o zastosowanie wobec niego systemu skróconego tygodnia pracy. Tym samym pracodawca nie musi wyrazić na to zgody. Jeśli jednak pracodawca wyrazi zgodę, to wprowadzenie tego systemu następuje na podstawie umowy o pracę (art. 150 § 3 kp).

     

    Pobierz wzór dokumentu – Wniosek o zastosowanie systemu skróconego tygodnia pracy

     

     

    Podstawa prawna:

    • ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz.U. 1998 Nr 21, poz. 94)

     

    Poprzedni artykuł
    Następny artykuł
    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE