- Reklama -
czwartek, 25 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoKomu przysługuje zwolnienie z pracy na czas uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym?

    Komu przysługuje zwolnienie z pracy na czas uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym?

    Czym jest turnus rehabilitacyjny?

    Turnus oznacza zorganizowaną formę aktywnej rehabilitacji połączonej z elementami wypoczynku, której celem jest ogólna poprawa psychofizycznej sprawności oraz rozwijanie umiejętności społecznych uczestników, między innymi przez nawiązywanie i rozwijanie kontaktów społecznych, realizację i rozwijanie zainteresowań, a także przez udział w innych zajęciach przewidzianych programem turnusu. Ośrodki, w których organizowane są turnusy, zapewniają osobom niepełnosprawnym odpowiednie warunki pobytu, dostosowane do rodzaju i stopnia niepełnosprawności uczestników turnusu, oraz bazę do prowadzenia rehabilitacji i realizacji określonego programu turnusu.

    Jak już zostało wskazane, osoba o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności ma prawo do zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia:

    • w wymiarze do 21 dni roboczych w celu uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym, nie częściej niż raz w roku,
    • w celu wykonania badań specjalistycznych, zabiegów leczniczych lub usprawniających, a także w celu uzyskania zaopatrzenia ortopedycznego lub jego naprawy, jeżeli czynności te nie mogą być wykonane poza godzinami pracy.

    Uczestnictwo pracownika w turnusie rehabilitacyjnym

    Pracodawca udziela zwolnienia od pracy pracownikowi, który posiada orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności w celu uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym – na podstawie wniosku lekarza sprawującego opiekę nad osobą niepełnosprawną, o skierowanie na turnus rehabilitacyjny. Z kolei pracownik powinien przedstawić pracodawcy skierowanie na turnus rehabilitacyjny na tyle wcześniej, aby umożliwić zapewnienie normalnego toku pracy w zakładzie. Podstawą wypłaty wynagrodzenia – obliczanego jak ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy – za czas zwolnienia, jest przedłożony pracodawcy dokument, który potwierdza pobyt na turnusie, wystawiony przez organizatora turnusu.

    Łączny wymiar dodatkowego urlopu wypoczynkowego i zwolnienia od pracy w celu uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym nie może przekraczać 21 dni roboczych w roku kalendarzowym. Zatem w przypadku korzystania w danym roku przez osobę niepełnosprawną z dodatkowego urlopu wypoczynkowego, pracodawca ustalając wymiar zwolnienia na turnus, udzielonego w tym samym roku kalendarzowym, musi wziąć pod uwagę wymiar wykorzystanego wcześniej dodatkowego urlopu. Wskazaną zasadę stosuje się odpowiednio przy ustalaniu wymiaru dodatkowego urlopu wypoczynkowego, w przypadku gdy najpierw osoba niepełnosprawna korzystała ze zwolnienia na turnus. Należy pamiętać o tym, że prawo do zwolnienia od pracy jest całkowicie niezależne od prawa do urlopu wypoczynkowego – w tym dodatkowego. Pracodawca nie ma prawa do tego, aby żądać od pracownika, aby wyjeżdżał na turnus w okresie urlopu wypoczynkowego.

    Czy prawo do zwolnienia przysługuje pracownikowi w przypadku wyjazdu do sanatorium?

    Niestety nie. Należy bowiem wskazać, że obowiązujące przepisy dają prawo do korzystania ze zwolnienia w wymiarze 21 dni roboczych – z zachowaniem prawa do wynagrodzenia, osobie zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, jednak tylko w celu uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym. Oznacza to, że osoby skierowane do sanatorium przez lekarza NFZ nie mogą więc z takiego zwolnienia korzystać.

    Podstawa prawna:
    art. 10, 10c, 20 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. 1997 nr 123 poz. 776)

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE